Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Изчислиха на колко възлиза световния капитал
Световният капитал е бил 512 трилиона долара през 2015 година, като над една трета се е състоял от кредити, сочи проучване, публикувано днес в австрийския вестник "Курир" и цитирано от Франс прес. В документа се отчита намаляване на дела на недвижимите имоти след кризата през 2008 година.
Така световният капитал представлява близо седем пъти брутния вътрешен продукт (БВП) на планетата, изчисляван на 74 трилиона долара, според проучването на австрийския икономист Маркус Шулер, в което са взети предвид всички класически форми на капитала (кредити, недвижими имоти, банкови спестявания, ликвидни средства, дялове в компании и поземлено имущество).
След като се стопи с 10 процента по време на кризата с високорисковите ипотечни кредити (subprime) през 2008 година - от 411 до 369 трилиона долара - кумулираното световно богатство вече надвишава с близо една четвърт стойността си от 2007 година.
Делът на недвижимите имоти обаче се е стопил до 20 процента от общия капитал до 100 трилиона долара спрямо 28 процента преди кризата.
Тъкмо обратното, държавните кредити са скочили с 40 процента до 95 трилиона долара в резултат на масовото задлъжняване на правителствата в усилията им да потушат кризата, но също и използването на този инструмент за финансиране от Китай.
Успоредно с това частните кредити са нараснали до 99 трилиона долара, с което общо световният дълг достига 194 трилиона долара.
Оставайки стабилен като стойност, делът на акциите е намалял до 13 процента от световния капитал до 67 трилиона долара, предшестван от неборсовите участия (100 трилиона долара). Парите в брой и банковите спестявания представляват едва 8 процента от световния капитал, се изтъква в проучването.
Източник: БТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.