Изненадващ избор за директор на Народната банка на Китай

Изненадващ избор за директор на Народната банка на Китай

Китай издигна Лю Хъ, доверено лице на президента Си Цзинпин, на една от най-високите позиции в правителството на фона на усилията на Пекин срещу рисковото финансиране и задлъжнялостта, които имат за цел да намалят системичните рискове за втората по големина икономика в света, съобщава Ройтерс.

Парламентът избра 66-годишния Лю за вицепремиер на фона на натиска, който САЩ оказват върху Китай да намали търговския си излишък със 100 млрд. долара. Възпитаник на Харвардския университет, той бе най-високопоставеният китайски пратеник, който неотдавна посети Вашингтон в опит да предотврати избухването на търговска война.

Докато повечето промени в икономическия екип бяха широко очаквани, изборът на И Ган, получил образованието си в САЩ икономист, за нов ръководител на Народната банка на Китай (People's Bank of China) бе изненадващ, отбелязва Ройтерс.

Той е вицепрезидент на централната банка и протеже на досегашния й ръководител Чжоу Сяочуан. Назначението му указва приемственост в паричната политика, макар една от най-големите централни банки в света да получи значителни нови регулаторни правомощия. Очаква се по-късно днес да бъде обявен ръководителят на новия орган, образуван след сливането на банковия и застрахователен регулатор. За водещ кандидат се сочи 61-годишният Го Шуцин, който досега бе начело на Китайската комисия за регулиране на банковия сектор. Ще бъдат представени и ръководителите на влиятелните нови служби, регулиращи конкуренцията и безопасността на храните.

В началото на втория петгодишен мандат на Си Цзинпин като президент Пекин преструктурира регулаторни агенции и министерства с цел увеличаване на ефективността и засилва правомощията на други институции като централната банка.

Начело на Националната комисия за развитие и реформи застава Хъ Лифън.

Финансовото министерство е поверено на Лю Кун, а Чжон Шен остава министър на търговията.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ