Международната морска камара: Най-лошото за глобалните вериги на доставки отмина

Международната морска камара: Най-лошото за глобалните вериги на доставки отмина

Най-лошото за глобалните вериги на доставки отмина, но корабоплавателна индустрия все още е изправена преди редица трудности. Това заяви пред Си Ен Би Си Есбен Полсън, председател на Международната морска камара.

„Възможно е все още да има колебания, но като цяло мисля, че най-лошото е отминало“, коментира той.

Полсън обясни, че търговците на дребно са осъществили „значително количество“ предварителни поръчки, което трябва да помогне за облекчаване на недостига на стоки. Освен това в момента се сторят нови контейноровози, които ще допълнят капацитета за транспорт през следващите 24 до 36 месеца, отбелязва той.

Глобалната търговия се възстанови силно след спад в първите месеци на пандемията COVID-19. Същевременно с това цените на превоз нараснаха значително, тъй като корабните компании, доставчиците на логистични услуги и пристанищата изпитат затруднения с поддържането на същото темпо, с което расте обемът на търговия.

„Корабоплавателна индустрия все още е изправена пред няколко трайни проблема, каза Полсън. Сред тях са трудностите при смяната на екипажа и бавния напредък при ваксинирането на моряците, каза той.

Много страни продължават да налагат ограничения върху пътуванията в опит да предотвратят разпространението на COVID-19. Това възпрепятства възможността на някои моряци да пътуват между корабите (тяхното работно място) и страните им на пребиваване.

Тази ситуация се влошава и от ограничения достъп на моряците до ваксини срещу COVID-19 в момент, когато много страни изискват пътниците да бъдат напълно ваксинирани. В доклад на Global Maritime Forum се посочва, че делът на ваксинираните моряци нараснал от 31% през октомври до 41% този месец, което по-думите на Полсън е добър напредък.

Международната морска камара обаче настоява правителствата да обявят моряците за „ключови работници“, така че ваксинацията им срещу коронавирус да бъде приоритизирана.

„Въпреки че имаше известна промяна и някои подобрения, проблемът не е изчезнал и няма да изчезне, докато правителствата не изпълнят задълженията си правилно“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ