Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Moody's прогнозира трудно възстановяване на развиващите се пазари
Нововъзникващите пазари ще се сблъскат с големи предизвикателства при управлението на икономическото си възстановяване. Това прогнозират от Moody's Investor Service, като добавят, че вероятно Азия ще се справи по-добре с тази задача от другите региони, предаде Си Ен Би Си.
„Пандемията беше по-тежка за развиващите се азиатски пазари, отколкото за развитите икономики. Рецесията също“ каза пред медията Атси Шет, управляващ директор на кредитните услуги и изследвания в Moody's.
Тъй като нивата на ваксинация в тези страни все още изостават, а вариантът Омикрон се разпространява във все повече страни, търсенето в развиващите се пазари все още е далеч от равнището, регистрирано преди пандемията. Затягането на паричните политики в глобален мащаб също вреди на търсенето, посочи Шет.
Миналата седмица Федералният резерв заяви, че ще намали по-бързо подкрепата си за икономиката на САЩ и прогнозира три повишения на основния лихвен процент през следващата година на фона на високата инфлация. Ден по-късно Английската централна банка повиши лихвения си процент с 15 процентни пункта до 0,25%, ставайки първата водеща централна банка, увеличила лихвите от началото на пандемията.
„Управлението на възстановяването ще бъде наистина трудно за нововъзникващите пазари, но ще има много вариации“, отбеляза Шет. „Например, в Азия всъщност виждате, че регионът се справя сравнително по-добре от някои други места“, каза тя.
Докато инерцията на търсенето остава силна в Азия и някои ограничения от страна на предлагането отслабват, според Шет има усложнения, които крият рискове.
Една от областите на безпокойство е забавянето на икономиката на Китай поради настоящите проблеми в имотния сектор на страната. Шет обаче смята, че китайските власти разполагат с необходимите политически инструменти, за да управляват забавянето по „контролиран начин“.
„Предполага се, че това забавяне няма да има характеристики на финансова криза“, каза Шет. „Това, което се случва в сектора на имотите, ще бъде ограничено и няма да доведе до заразяване във финансовия сектор“, добави тя.
Финансовите затруднения сред китайските фирми за недвижими имоти излязоха на преден план през последните няколко месеца, тъй като China Evergrande Group, както и няколко други строителни предприемачи, включително Kaisa и Sinic Holdings, изпитват затруднения с покриването на дълговете си.
Друго предизвикателство за азиатските страни би била инфлацията, смята Шет. Това важи в особена сила за способността на централните банки да подкрепят икономиката, ако вариантът Омикрон на коронавируса заплаши растежа.
„Тази инфлация, която наблюдаваме на много нововъзникващи пазари, до голяма степен се дължи или на поскъпването на храната, много често заради суши, или на енергията – фактори, които паричната политика на може да адресира“, обясни тя.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.