Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Няма алтернатива на държавната подкрепа за икономиките
Докато пандемията от коронавирус изостря забавянето на световната икономика, правителствата по света няма да имат друг избор, освен да увеличат разходите за подкрепа на бизнеса и домакинствата и да удължат програмите за стимулиране на икономиката и през следващата година. Това заяви пред Си Ен Би Си Шон Роуч, главен икономист на S&P Global Ratings за Азаитско-тихоокеанския регион.
През последните месеци много правителства представиха големи фискални пакети за стимулиране на икономиката в опит да ограничат щетите от COVID-кризата. Някои страни , сред които и САЩ, обаче показват „фискална умора“ и обмислят да прекратят част от тези програми, коментира Роуч.
„Виждаме, че някои от управляващите обмислят оттегляне на част от мерки или просто чакат да изтече периода, в който те са в сила, без да го подновят. Това е доста опасен подход, когато търсенето на стоки продължава да е доста потиснато“, заяви той.
„Така че ние очакваме, а и се надяваме, че някои от тези фискални мерки ще бъдат подновени и дори удължени до следващата година. Това означава още по-голямо разхлабване на фиска, но в момента няма друга алтернатива“, добавя той.
Роуч обясни, че макар допълнителните разходи да влошат балансите на правителствата, те са необходими, за да се избегне влошаване на цялостната ситуация.
По-рано този месец S&P Global Ratings понижи прогнозата си за световната икономика. Агенцията очаква глобалният брутен вътрешен продукт да се свие с 3,8% тази година. Предходната прогноза бе за спад от 2,4%.
Очакванията са световната икономика да расте средно с 4% на година в периода 2021 г. - 2023 г., но повечето икономики ще останат под нивата от 2019 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.