Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОИСР не вижда "локомотиви", които да измъкнат света от рецесията
Пандемията от коронавирус е на път да предизвика най-лошата рецесия извън военно време за последните 100 години. Това предупреди Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Си Ен Би Си.
Строгите карантинни мерки срещу разпространението на коронавируса и ограниченията върху пътуването, наложени от редица страни по света, доведоха до рязък спад на бизнес активността. Глобалните вериги за доставки бяха парализирани, а нивата на дълг и икономическо неравенство нараснаха. Потребителското доверие спадна.
„Щетите върху икономиката са тежки навсякъде“, обобщава ОИСР в доклада си за икономическата перспектива, публикуван днес.
„Възстановяването ще бъде бавно, а кризата ще има дълготрайни последствия, които засягат непропорционално най-уязвимите хора“, казват от организацията.
Главният икономист на ОИСР Лоранс Буун заяви пред Си Ен Би Си, че „ситуацията крие огромна несигурност“, но добави, че организацията очаква икономическата активност да повиши темпото си през идните месеци.
„Ще видим ръст на активността, които ще прилича на V-образно възстановяване на фона на отварянето на някои сектори на икономиката. Тъй като туристическият и развлекателният сектор не могат да работят като преди, този V-образен подем ще започне много бързо, но достигането на нивата от преди пандемията ще бъде много трудно“, добавя той.
Два сценария
От ОИСР публикуваха две прогнози за глобалния растеж – една, при която има втора вълна от COVID-19, и една без нов скок на инфекциите.
При първия сценарий от организацията предвиждат свиване на глобалния брутен вътрешен продукт с 7,6% през 2020 г. и оставане на световната икономика на нива под тези преди кризата до края на 2021 г. Ако няма втора вълна от короанвируса, ОИСР прогнозира, че световната икономика ще се свие с 6% през 2020 г. и ще се възстанови до почти предкризисните си нива до края на следващата година.
„И двата сценария са отрезвяващи, тъй като става ясно, че икономическата активност не може да се върне към нормалното при тези обстоятелства“, се посочва в доклада на организацията.
Тя добавя, че „до края на 2021г. загубите на доходи ще надмине тази от всички останали рецесии през последните 100 г. извън военно време“.
От страните, обхванати от доклада, най-тежка рецесия се очаква във Великобритания, чиято икономика ще се свие с 11,5% през 2020 г. при по-лекия сценарии. При същия сценарии следват Франция – 11,4%, Италия – 11,3%, Испания – 11,1%. В Русия се очаква понижение с 8%, в САЩ – с 7,3% и в Германия с 6,6%. Прогнозата за Китай е спад на БВП с 2,6%.
ОИСР предупреди и за въздействието на пандемията върху хората на възраст между 15 и 24 г., които представляват най-големият дял от работниците в най-тежко засегнатите сектори като туризма например
„Безработицата в средната икономика на ОИСР през тази година се очаква да бъде на най-високо ниво от последните 25 г., като се очаква тя да намалее бавно едва през 2021 г.“, се казва в доклад на организацията.
[[{"fid":"355389","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":479,"width":721,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Най-обекуражаващата констатация в доклада е: „В тази криза не виждаме икономики-локомотиви, които да извадят света от рецесията", казва Буун. След финансовата криза през 2009 г. именно Китай стимулира световната икономика с мащабни програми. Сега Пекин съсредоточава икономиката си върху националното производство, а Индия се бори все още с разпространението на вируса".
Източник: oecd.org
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.