Половината фирми в Лондон планират да оставят служителите си хоум офис и след пандемията

Половината фирми в Лондон планират да оставят служителите си хоум офис и след пандемията

Почти половината от компаниите в Лондон, чиито персонал може да работи от разстояние, очакват този модел на работа да продължи да бъде водещ дори след края на пандемията, като по-малките бизнеси са по-склонни да позволяват на служителите си да работят от вкъщи до пет дни в седмицата. Това става ясно от проучване на Лондонска търговско-промишлена палата (LCCI), цитирано от Ройтерс.

Анкетата, проведена сред 520 бизнес лидери, установява, че основната причина служителите да се безпокоят от завръщането в офиса е риска от заразяване с COVID-19 по време на пътуването до работното място, а не толкова от възможността това да се случи именно в офиса.

Макар че повечето икономисти са на мнение, че работата от разстояние ще продължи да играе важна роля под някаква форма, ефектът от тази промяна все още не е напълно ясен, особено за бизнесите, които разчитат на разходите на работещите в офисите.

„Много компании вече взеха решения относно своите офиси и начини на работа, след като ограничителните мерки бъдат премахнати“, коментира Ричард Бърдж, главен изпълнителен директор на LCCI. „Всичко опира до преценката на бизнеса за това какъв би бил най-добрият краен резултат за продуктивността компанията“,  добави той.

Според отделно прочуване на Института за глобални промени на бившия британски премиер Тони Блеър, около 6 млн. работни места в Обединеното кралство, които позволяват работа от разстояние, са под риск да бъдат възложени на външни изпълнители в други държави.

От института предупреждават, че „масовият експеримент“ с работата от разстояние може да накара компаниите, загрижени за разходите, да запазят само най-важния си персонал, нужен за пряко сътрудничество и вземане на решения.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ