Женското предприемачество генерира двойно повече приходи от "мъжките" стартъпи

Женското предприемачество генерира двойно повече приходи от мъжките стартъпи

Стартъпите, основани от жени, генерират близо 2 пъти повече приходи, в сравнение с тези, основани от мъже.

Това показва анализ на European Women in VC. Според данните, съотношението приходи спрямо привлечени инвестиции е 96% по-голямо, когато компанията е основана изцяло от жени, в сравнение с онези дружества, които са изцяло основани от мъже.

„Въпреки тези категорични данни през последните години не сме станали свидетели на увеличение във финансирането на основани от жени – предприемачи стартъпи“, коментира Триин Каск, член на Естонското общество на основателите на компании.

Анализът показва, че през 2020 г. „женските“ компании са привлекли едва 1% от всички инвестиции, смесените компании – 4,8%, а дружествата, основани изцяло от мъже – цели 94%. Данните сочат, че през последните 5 години в Централна и Източна Европа няма големи динамики и нивото се запазва постоянно сравнително ниско.

Единственото изключение е през 2018 г. когато специално в балканските страни е отчетен значителен ръст в привличането на финансиране от страна на стартъпи, основани от жени. Тогава техния дял спрямо всички инвестиции в стартъпи в региона достигат 30% от общата сума.  

Интересно е да се отбележи, че според анализа, компаниите, стартирани от жени, почти никога не са подкрепени финансово от бизнес в семействата им или от частен фонд за управление на активи. Вместо това най-често жените предприемачи осигуряват финансиране за идеите си от акселераторски програми или фондове за рисков капитал.  

Стартиращите компании, в които има поне една жена сред основателите са предимно в три сектора, като водеща е модата: 50% от всички стартъпи в сектора имат жена сред основателите. Това е и секторът с най-голям дял привлечени средства – 44 млн. евро от всички 60 млн. евро инвестиции в компании за мода са били привлечени от дружества, които имат поне една жена сред основателите си.

Другите два бранша са правни услуги (33% от всички компании имат поне 1 жена сред основателите) и дейности за деца (31%). По-надолу в класацията са набиране на работа (24%) и храни (20%). Най-малко жени сред основателите на компаниите има в секторите за производство на микрочипове (6%), телекоми (7%) и охрана (7%).

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ