Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Статутът на САЩ като икономическа суперсила зависи от изпълнението на дневния ред на Байдън
Прилагането на икономическата програма на президента Джо Байдън е от ключово значение, за да се гарантира, че САЩ ще запазят статута си на водещата световна икономическа суперсила. Това се казва в реч на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, видяна предварително Си Ен Би Си.
Йелън ще изнесе речта по-късно днес в Атланта като част от кампанията на Белия дом за спечелване на публична подкрепа за инфраструктурния план на администрацията на Байдън. Планът включва разходи на стойност 1 трлн. долара и има подкрепа и от двете водещи партии в САЩ. При първоначалното му представяне той бе в размер на 2 трлн. долара, но при преговорите между демократите и републиканците сумата бе намалена.
„Свикнали сме с това Америка да бъде водещата световна икономическа сила. Не е предопределено да останем такава, но аз вярвам, че с тези инвестиции ще го направим“, ще каже финансовият министър.
„Сега имаме шанс да поправим разбитите основи на нашата икономика и върху тях да изградим нещо по-справедливо и по-силно от това, което имахме в миналото“, гласи нейната реч.
Защитата на дневния ред на Байдън бележи нова повратна точка в дългата кариера на Йелън. Въпреки че е служила две години като главен икономист на президента Бил Клинтън в края на 90 -те, тя е прекарала по-голямата част от времето си във Вашингтон, избягвайки политическите намеси – първо като заместник-председател и след това като председател на Федералния резерв. След като бе назначена за министър на финансите обаче Йелън често контактува с представителите на демократите в Конгреса и спори с републиканците.
„Тя изигра ключова роля по някои теми, като например тази за минималния глобален корпоративен данък, и е ключов член на екипите, отговарящи за важни проекти, като например пакетите за фискална подкрепа“, коментира главният икономист на администрацията на Обама Джейсън Фърман.
Един от най-големите успехи на Йелън е осигуряването на глобален консенсус за минимален корпоративен данък, който поне отчасти намали натиска върху американските технологични гиганти, чиито данъчни практики се превърнаха в обект на критики в редица страни по света. Прокарването на този план във Вашингтон обаче може да се окаже трудно предизвикателство.
„Тя успя да убеди 132 страни да се съгласят с този план. Предстои да видим, дали ще успее да го прокара през Конгреса“, коментира Дейвид Уесъл, директор на Hutchins Center for Fiscal and Monetary Policy.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.