Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|В България събираемостта на митата изостава драстично от вноса
Няма логично обяснение защо събираемостта на митата изостава драстично от вноса, както и защо събираемостта на ДДС и акцизи изостава от ръста на БВП в България. Това е едно от заключенията на Веселин Илиев, главен директор "Външноикономическо сътрудничество", БСК, който прави анализ на външната ни търговия и на някои макроикономически показатели за периода 2007 - 2017 г., разпространен от пресцентъра на работодателската организация.
Съотношението на вноса към БВП бележи обратна на износа тенденция и плавно намалява от около 68 на сто през 2007 г. до 60 на сто през 2017 г. За периода 2007 до 2017 г. вносът от страни извън ЕС е нараснал с 4 на сто, а събраните мита и митнически такси остават в същите рамки, посочва експертът и напомня, че през този период практически няма промяна в размера на митата.
Според него, на този фон, е необходимо по-задълбочено изследване, за да се обясни промяната на съотношението между вноса и събраните ДДС и акцизи (при внос и вътрешни продажби). ДДС е с постоянна ставка, но събраното ДДС бележи ръст 41 на сто, което e повече от ръста на вноса, но по-малко от ръста на БВП, който е 55 на сто. Акцизите, чиято ставка непрекъснато расте и основата се разширява, също растат по-малко от БВП - с 50 на сто.
Присъединяването на България към Европейския съюз даде старт на структурни промени в икономиката. Стокообменът (сума от внос и износ на стоки) трайно надхвърля по стойност брутния вътрешен продукт (БВП), с изключение на кризисните 2009 и 2010 г., се посочва в анализа, цитиран от БТА. Съотношението на износа към БВП плавно нараства от около 42 на сто през 2007 г. до 53 на сто през 2017 г.
Въпреки благоприятното развитие на износа, ръстът на корпоративните данъци, които фирмите заплащат от операциите си на вътрешния и външния пазар, видимо изостава, показват наблюденията на експерта.
Положителна промяна е намаляващата роля на износа на нефтопродукти. За разглеждания период общият износ нараства почти двойно, докато износът на нефтопродукти намалява с 5 на сто в стойностно изражение и с 6 на сто в количествено. Логично - износът на горива вече трета година отстъпва лидерското място в експортната ни листа, коментира анализаторът. Двата основни нефтопродукта в експортната ни листа са горива и масла, като няма права пропорционалност между стойностния обем на износа на горива и средната международна цена. При износа на масла не се наблюдава връзка с цените. До 2014 г. износът на масла е в минимални обеми.
Като цяло, износът се утвърждава като важен двигател на растежа, отчита експертът. Колебанията на цените на нефта и горивата не влияят съществено върху общия обем на износа, тъй като България изнася все повече продукти с по-висока добавена стойност. Негативното салдо от търговия със стоки постепенно се стеснява.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.