Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|За 15 години износът на лекарства у нас нараснал 3 пъти, вносът - 2
За последните 15 години (2001-2016) износът на лекарствени и фармацевтични продукти у нас е нараснал близо три пъти, отчитат данни от анализ на Евростат за търговията с лекарства в ЕС през 2016 г. През 2001 г. износът на лекарства у нас е възлизал на 91 млн. евро, докато през 2016 г. сумата набъбва до 266 млн. евро, отчита Евростат.
За същия период вносът на лекарствени продукти у нас е нараснал повече от два пъти - през 2001 г. фармацевтичният внос е на стойност 60 млн. евро, а през 2016 г. вносът достига 139 млн. евро, показват данните на европейската статистика.
Първите три основни търговски партньори за страната ни при износа на фармацевтични продукти са: Русия, Сърбия и ОАЕ.
При вноса на фармацевтични продукти трите водещи партньори за България са: Швейцария /около половината от вноса ни/, Китай и Индия - съответно по около 25 на сто от българския лекарствен внос.
ЕС е световен лидер в търговията с лекарства
За изминалата 2016 г. ЕС е най-големият световен търговец на лекарствени и фармацевтични продукти, като общият износ е възлизал на 144 млрд. евро, а общият внос - на 75 млрд. евро, отчита още Евростат. За 15 г. търговията с лекарства в ЕС почти се е утроила - от 156 млрд. евро през 2001 г. - до 327 млрд. евро през 2016 г.
На втора позиция в света по търговия с лекарства е Швейцария с оборот от експорта 65 млрд. евро. Трети по големина износител на лекарства са САЩ - 46 млрд. евро.
В същото време САЩ са и най-големият вносител на лекарства в света - 87 млрд. евро.
В рамките на ЕС най-големият износител на лекарства е Германия - 35 млрд. евро, следвана от Великобритания - 15 млрд. евро и Франция - 14 млрд. евро.
При вноса на лекарства обаче, лидер в ЕС е Белгия - 14 млрд.евро, следвана от Германия - 12 млрд. евро и Холандия - 10 млрд. евро.
Най-добрите търговски партньори на ЕС в областта на фармацевтиката са САЩ и Швейцария, както в експорта, така и в импорта на лекарствени продукти.
Фармацевтичните продукти са сред най-важните продукти на химическата промишленост, а лекарственият сектор на равнище ЕС има двойна функция: да осигури възможно на най-високо ниво общественото здраве в Евросъюза и да осигури добри печалби на фармацевтичната индустрия, отчита анализа на Евростат.
Източник: БТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.