Левон Хампарцумян: Няма да има Виденова зима
„Постпандемичните ефекти хранят инфлацията. Пандемията продължава в медицинската си фаза, но изглежда вече е овладяна. Икономиката на света расте и търсенето се увеличава. Същевременно има доста напечатани пари в кризисния период, за да няма резки шокове, които сега, търсейки изход, подгряват инфлацията“. Това заяви пред bTV банкерът Левон Хампарцумян.
Според него предстои банките да започнат да вдигат лихвите, за да успокоят инфлацията.
„Няма да имаме инфлация в стил Виденова зима, защото тогава тя не беше световно явление, а българско явление заради неумелото управление на икономиката“, отбеляза той.
„Инфлацията удря по един начин хората, които се чудят как да си платят сметките за парно и електричество, и по друг начин тези, които потребяват много енергия“, обясни банкерът.
В следващите месеци трябва да си балансираме прихода и разхода, посъветва Хампарцумян.
„Хората с фиксиран доход и по-малко възможности са най-лошо ударени от една такава ситуация. Не е лесно и разбира се, ролята на публичните институции е да се помогне на тези, които наистина не могат да се справят“, каза той.
Банкерът коментира изказването на председателя на АИКБ Васил Велев, който заяви по-рано, че през януари цените на парното и топлата вода ще скочат със 70%.
По думите му има механизми, с които държавата да предотврати такъв скок.
„Сигурно ще поскъпне, но няма да са 70%, защото тогава наистина ще има въстание и хора по улуците. Преструктурирането на „Топлофикация“ по един приличен начин се отлага от много години, защото там трябва да се намери баланс как това нещо да се управлява и как да на тези, които не могат да си плащат сметките, да се помогне. Централното отопление е много разпространено в скандинавските страни и работи добре. Хората са си балансирали нещата“, каза той.
Той каза, че е много важно да се подобри и енергийната ефективност на домовете.
„При тези гигантски проекти с лепене на стиропори по блоковете се похарчиха огромни пари за доста мизерни резултати. Не бива обаче да спираме. Ако продължим със замяната на стари крушки с LED осветление и други неща, които понякога спестяват не по 2-5%, а пъти, ще живеем в една енергийно по-обезпечена среда“, коментира Хампарцумян.
Банкерът каза още, че в успешните качи на частния сектор доходите растат без да има нужда синдикати и работодатели да се договарят.
„Там където пазарът работи и служителите на дадена компания могат да генерират достатъчно високи доходи, конкуренцията между работодателите ги кара да вдигат заплатите, а не какво са решили тристранките“, каза финансистът.
Той изтъкна, че вдигането на данъците не е добра идея, ако не се спряло изтичането на публични средства в грешна посока.
„Данъкът у нас е плосък, но за хората с малко по-добър доход отдавна не е такъв, защото хората доплащат за здраве например“, посочи още Хампарцумян.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.