Неочакван удар от Брюксел, ЕК наложи жестока глоба на БЕХ
Европейската комисия изненадващо обяви, че глобява Българския енергиен холдинг (БЕХ) със 77 милиона евро за блокиране на достъпа до газопреносната мрежа в България.
Освен БЕХ, глобата засяга "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Точният размер на санкцията е 77 068 000 евро и е наложена "за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС", пише в съобщението на комисията, предаде БТА.
"Потребителите във всички държави от ЕС трябва да могат да се възползват от предимствата на свързан и конкурентен единен европейски енергиен пазар. Години наред българските потребители на природен газ са били лишени от възможност за избор на доставчици, тъй като групата БЕХ е отказвала да предостави достъп до своята газова инфраструктура на други доставчици на газ на едро", заявява еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер. "С днешното решение ще насърчим развитието на отворен и конкурентен енергиен пазар в полза на потребителите в България, в съответствие с целите на Енергийния съюз", допълва тя.
БЕХ е традиционният държавен енергиен оператор в България, който е вертикално интегрирано дружество, отбелязва ЕК. Неговото дъщерно дружество "Булгартрансгаз" контролира газовата инфраструктура в България. Друго негово дъщерно дружество - "Булгаргаз", извършва доставки на газ за потребителите в България, добавя комисията.
В решението, взето днес, се посочва, че групата БЕХ има господстващо положение на пазарите за газова инфраструктура и за доставка на газ в България. Допълва се, че БЕХ и неговите дъщерни дружества са злоупотребили с господстващото си положение, като са възпрепятствали навлизането на пазарите за доставка на газ в България чрез неправомерно ограничаване на достъпа до притежаваната и използвана от тях инфраструктура. БЕХ е използвал господстващото положение на едно от дъщерните си дружества - "Булгартрансгаз", за да защити почти монополното положение на другото си дъщерно дружество "Булгаргаз" по отношение на доставките на газ. Освен това дружеството "Булгаргаз" се е презапасявало с капацитет по единствения газопровод за пренос на внасян газ през Румъния за България, за да не може тръбопроводът да бъде използван от възможни съперници.
Между 2010 и 2015 г. групата БЕХ е блокирала достъпа до вътрешната газопреносна мрежа на България, единственото газохранилище в страната и единствения тръбопровод за внос на газ в България, който е бил изцяло запазен за БЕХ. Без да имат достъп до тази основна инфраструктура, за възможните съперници е било невъзможно да навлязат на българския пазар за доставки на газ на едро. Това е попречило на развитието на съревнование и е осигурило почти монополно положение на "Булгаргаз".
Комисията заключава, че това поведение на групата БЕХ е в нарушение на член 102 от договора за ЕС, който забранява злоупотребата с господстващо положение на пазара. Затова ЕК е решила да наложи глоба на дружеството.
Днешното решение е още един пример за това как прилагането на европейските правила за конкуренцията допълва законодателните действия за осигуряване на отворени и конкурентни пазари на газ в ЕС, в съответствие с целите на Енергийния съюз, пише в съобщението. Комисията цели да подобри конкуренцията и равнището на сигурност на доставките на газ на пазарите в Югоизточна Европа, включително в България, се допълва в текста.
Премахването на пречките пред навлизането на конкуренти ще позволи на българския пазар на газ на едро да работи по-ефективно, с повече купувачи и продавачи, и ще осигури на българските потребители по-добри цени и възможност за избор на доставчици на газ. Това ще бъде допълнително улеснено от неотдавнашното откриване на междусистемната връзка за пренос на газ между България и Гърция, за която ЕК одобри преди месец бюджетна помощ, както и от проекта за енергийно сътрудничество между България, Румъния, Унгария и Австрия, който ще даде възможност на българските търговци на едро да разнообразят своите източници на доставки.
БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" са солидарно отговорни за плащането на наложената днес глоба. Тази глоба е била определена въз основа на насоките на ЕК от 2006 година. При определянето на размера на глобата ЕК е взела под внимание съответните продажби на дружеството в България, тежестта на нарушението и неговата продължителност, се пояснява още в съобщението.
Решението очевидно е неприятна изненада и за българското правителство. Малко след огласяването му от министерството на енергетиката обявиха, че министър Теменужка Петкова ще даде извънредна пресконференция в ранния следобед днес.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.