Пламен Генчев: Неправомерно ми бе отказано право да придобия „Булсатком“

Пламен Генчев: Неправомерно ми бе отказано право да придобия „Булсатком“

Пламен Генчев: Неправомерно ми бе отказано право да придобия „Булсатком“

Основателят на „Булсатком“ – Пламен Генчев – отхвърли излязлата по-рано тази седмица информация, че компанията – която е най-големият доставчик на сателитна телевизия  у нас – е била придобита от Спас Русев.

В писмо до медиите Генчев заявява, че кредиторите на компанията са извършили търг за акциите на „Булсатком“ в нарушение на споразумение за обратно изкупуване с него. Според въпросния договор Генчев е имал правото първи да изкупи целия пакет акции. Въпреки че Генчев е предоставял финансовите средства за приключване на сделката, тя няколко пъти е била възпирана от страна на кредиторите с „абсурдни“ според него обстоятелства.

Според Генчев действията на акционерите са основно мотивирани от алчност, но и от желание да се упражнява цензура спрямо журналисти и да се способства натиск и контрол върху малкото останали свободни български медии.

По силата на договор за кол опция Генчев твърди, че е имал правото да изкупи 100% от собствеността на групата „Булсатком“. В писмото Генчев посочва, че е на 4 декември 2020 г. е превел 100,2 млн. евро по специална сметка на кредиторите, като част от сумата е за погасяването на 77,2 млн. евро от дълговете на дружеството. Въпреки че парите са  налични, съакцинерите не си ги вземат с аргумента, че не са сигурни, че финансирането на сделката е осигурено.

„Абсудрността на тази позиция разкри истинските подбуди за поведението на акционерите – да предотвратят прехвърлянето на акциите на легитимния купувач, за да могат да ги продадат на г-н Спас Русев. В международния бизнес този тип рейдърство е познат като „втора  продажба“ – незаконосъобразно задържане на актив от продавача, който е договорно задължен да прехвърли актива на пълноправния купувач, с цел да продаде същия актив на трето лице, за по-висока сума“, коментира Генчев.

„Сега умишлено се разпространява информацията, че компанията е продадена на Спас Русев, за да стане тя свършен факт, а това ще позволи натиск и контрол върху неудобните медии“, предупреди още Генчев.

„Булсатком“ изпадна в тежко финансово състояние поради крупната си инвестиция за изстрелването на собствен сателит през 2017 г., която не се оказа толкова доходоносна, колкото ръководството на компанията очакваше. Съответно кредиторите на компанията назначиха синдици, които да я оздравят.  

На 9 август Viva Corporate Bulgaria, представлявана от доскорошния собственик на "Виваком" Спас Русев, изпрати съобщение, че е приключила сделката по придобиване на „Булсатком“. Детайлите по сделката остават конфиденциални към момента, но се говори, че сумата е 120 млн. евро.

Спас Русев е предприемач, който е тясно свързан с местния телекомуникационен пазар. Той придоби Виваком след фалита на КТБ през 2014 г. чрез консорциум, в който участваха VTB Capital и Delta Company със собственик бившия финансов министър Милен Велчев. Придобиването на „Виваком“ беше финализирано през 2015 година за 330 млн. евро., а миналата година беше продадена на водещата телекомуникационна група в Югоизточна Европа „Юнайтед груп“ за неуточнена сума, за която се твърди, че е от порядъка на 1,2 млрд. евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ