Разследването в агенцията за българите в чужбина е за организирана престъпна група

Разследването в агенцията за българите в чужбина е за организирана престъпна група

Председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев е задържан и разследван за продажба на неистински документи за български произход на граждани главно на Украйна, Молдова и Македония за сумата от 5 хил. евро за брой според информация на БНР и БТА, непотвърдена от официални източници.

Тази сутрин бяха задържани около 20 души – служители на агенцията и посредници.

Според съобщението на спецпрокуратурата се извършват процесуално-следствени действия на адреси в София, Кюстендил и Плевен - претърсвания и изземвания, обиски на лица и разпити на свидетели.

Разследването е по членове от Наказателния кодекс за организиране на престъпна група, подкуп, подправяне на документи и престъпления по служба.

В Кюстендил няма официален офис или представителство на агенцията за българите в чужбина, уточнява БНР. Според неофициална информация на кореспондента й обаче адвокати, юристи, посредници осъществяват дейност срещу заплащане, като съдействат на кандидати за българско гражданство или за регистрация, откриване на бизнес и други в града.

От областната дирекция на полицията са отказали коментар за специализираната операция. Офис на фирма за превод и легализация на документи на чуждестранни граждани в центъра на Кюстендил е затворен, наблизо има униформен полицай.

Харалампиев е лидер на движението „БГ патриот“ и оглави агенцията (на подчинение на вицепремиера Валери Симеонов) през май 2017 г.

ВМРО, част от коалицията на обединените патриоти, разпространи днес прессъобщение, че подкрепя напълно работата на разследващите и настоява всички доказано виновни да получат възможно най-тежките наказания според българското законодателство. Партията на Красимир Каракачанов подчертава, че "БГ патриот" не е част от коалицията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Как да научите мозъка си да преодолее перфекционизмa?
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 3 до 9 ноември
Тръмп: Не вярвам да влезем във война с Венецуела, но дните на Мадуро като президент са преброени
Интернет бе създаден тази седмица през 1969 г. - и веднага се срина
На днешната дата, 3 ноември. Ден на българския художник
Кристин Лагард припомня: Два месеца остават до присъединяването на България към еврозоната
Спадащите цени на панелите водят до глобален бум в соларната енергия - с изключение на САЩ
Тръмп заплаши Нигерия с военна намеса заради убийства на християни