Вече събират и старите дрехи

 Вече събират и старите дрехи

Вече събират и старите дрехи

Столичната община в партньорство с TexCycle разположи първите 20 постоянни контейнера за текстил на територията на София. Те са част от системата за събиране и третиране на текстилни отпадъци, която Столичната община започна да разработва в началото на 2019 г. Целта е постепенно да се изгради устойчива система за събирането и последващо третиране на този вид отпадъци, подобно на останалите вече изградени и успешно работещи 12 системи за събиране на различни потоци отпадъци в София, включително опаковки, зелени отпадъци, електрическо и електронно оборудване, опасни отпадъци, батерии, акумулатори, излезли от употреба МПС и други.

„През 2018 г. проведохме различни инициативи за събиране на ненужни дрехи от домакинствата, в резултат на които бяха събрани и последващо третирани общи 24.5 тона текстилни отпадъци. Опитът ни през изминалата година показа, че гражданите имат нагласа да изхвърлят разделно и текстилните си отпадъци. Резултатите дадоха основание на кмета в края на 2018 г. да предложи на Столичния общински съвет да започнем да изграждаме система за събиране на ненужния текстил. След като преминахме през необходимите нормативни процедури и беше избран изпълнител за събирането и последващото третиране на отпадъците, сега стартираме с разполагане на 20 контейнера в различни квартали на столицата, като предстои броят им постепенно да се увеличава“, коментира зам.-кметът по екология в Столичната община Йоана Христова при представяне на контейнерите.

Тя напомни, че правилното събиране и третиране на текстилните отпадъци намалява вредното влияние на този вид отпадък върху компонентите на околната среда, включително и върху качеството на атмосферния въздух.

Събраните ненужни дрехи се транспортират до площадки за третиране на текстилни отпадъци, където преминават през процес на разделяне. Годните за повторна употреба се отделят, а негодните текстилни материали се сортират по цвят, изрязват се техните ципове и копчета и се предават както на инсталации за производство на изолационна вата, така за производство на памучни парцали за индустрията.

Текстилните материи, които не са подходящи за директна повторна употреба като дрехи или парцали, както и други отпадъци, отделени в процеса на сортиране (например опаковки), се балират и предават на други компании за правилно рециклиране и оползотворяване.

TexCycle заявява готовност за предоставяне на сортирани и обработени дрехи под формата на дарение при такава необходимост в някоя от социалните институции на общината.

Открийте списък с местата, на които са разположени контейнерите тук: https://texcycle.bg/bin-locations-list/#sofia

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ