Проф. Аргирова: Трудно е да се обвързваме с дати за отпадане на мерките и зеления сертификат

Проф. Аргирова: Трудно е да се обвързваме с дати за отпадане на мерките и зеления сертификат

Проф. Аргирова: Трудно е да се обвързваме с дати за отпадане на мерките и зеления сертификат

Трудно е да се обвързваме с дати за отпадане на противоепидемичните мерки и зеления сертификат. Това заяви пред bTV съветникът на премиера по здравните въпроси проф. Радка Аргирова.

„Не трябва да нагласяваме мисленето си по такъв начин, че да мислим към 1 март, 1 април, 1 май. Всичко почива на данни, които се анализират много сериозно и се различават за отделните страни. Има си принципи, според които се слага карантина, вдига се карантина, дали се пуска локдаун, дали се вдига. Не бива да го обвързваме с дати“, каза тя.

По думите й у нас всичко върви със закъснение от месец и половина до два месеца.

 „Омикрон пристигна със закъснение и колкото и да се говори, че 80% от случаите са  с него, има и други, които са с Делта. Направихме прост опит в „Токуда“ и изследвахме кой е причинителят на всички тежки пневмонии. Всички те са с Делта, докато по-леките преминавания на болестта са Омикрон“, обясни проф. Аргирова.

Тя каза, че България в момента се намира на гребена на петата вълната и започваме леко спускане от другата страна.

Относно ултиматума на партия „Възраждане“ зеленият сертификат да отпадне до 20 февруари, Аргирова каза, че се наблюдават данните. „Имаме намаляване на заболеваемостта, обаче в последната седмица имаме стационарен брой на интензивни легла, което е мерило за тежестта на инфекцията. В момента те са 614 заети от 1249 общо, което прави около 50%“, каза тя. Сред критериите за отпадането на зеления сертификат е интензивните легла в страната паднат под 5% на заетост.

Тя заяви, че последното ни място по-ваксинация в ЕС е много притеснително и че те предизвиква интерес от страна на Световната здравна организация и други държави, правителства и неправителствени организации.

„Много често ми се случва да давам интервюта на чужди радиостанции и телевизии с единствения въпрос каква  е причината за това. Според мен причините са няколко. Една от тях е неправилната и на моменти лоша комуникация за ваксините, която породи у хората доста голяма неувереност и несигурност“, каза Аргирова.

„Когато започна имунизация още в началото на 2021 г., тя започна с ентусиазъм и желание. Тогава се появи и един смъртен случай в Катуница, който още преди да се изясни, премиерът Борисов тогава каза, че спира ваксинацията. За ваксината на AstraZeneca става въпрос. Цяла Великобритания е ваксинирана с нея и нямат никакви оплаквания“, добави тя.

Проф. Аргирова заяви, че е разработена комуникационна стратегия, която ще бъде не само за тези ваксини, но и за работата на педиатрите при въвеждането на ваксините за деца и за промоция на новите лекарства срещу COVID-19.

„Тази стратегия е абсолютно готова и се чака да влезе в Министерския съвет“, обясни тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ