„Прахоброячи“ ще следят чистотата на въздуха в Стара Загора
В Стара Загора официално беше даден старт на „Прахоброячи“ - пилотен иновативен проект за независимо наблюдение на качеството на атмосферния въздух.
За да привлекат вниманието на хората към проблема с лошото качество на въздуха, от „Грийнпийс“-България създадоха устройство, което позволява на потребителите да измерват нивата на прах и фини прахови частици в районите, в които живеят.
Първите 25 пилотни комплекта бяха раздадени на 25 доброволци в Стара Загора и региона, които след кратко обучение сглобиха и поставиха станциите на открито пространство в домовете си.
„Грийнпийс“ от години следи темата за чистотата на атмосферния въздух в страната ни, особено в местата, които са в близост до въглищната индустрия. Проектът има за цел да намери пресечната точка между иновативните технологии и гражданската активност. „Очакваме да провокираме хората да се замислят за въздуха, който дишат и мерките, които могат да вземат, за да подобрят неговото качество“, коментира Теодора Стоянова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ към организацията.
Какво е „Прахоброячи“
„Прахоброячите“ са лесни за сглобяване и инсталиране устройства, тип „направи си сам“, които дават възможност на всеки потребител да измерва стойностите на прах в близост до своето жилище. Устройствата са създадени на „Ардуино“ платформа, която позволява проектиране на собствена платформа с лесен за ползване свободен хардуер и софтуер. Така те са достъпни и лесни за сглобяване и ползване от неспециалисти.
Основните елементи на комплекта са платка, сензор зa прахови частици, микроконтролер, Wi-Fi модул, вентилатор, батерия, кабели и конектори и защитна кутия. Елементите работят посредством open-source код.
След като бъде сглобен и инсталиран, „Прахоброячът“ се регистрира към Wi-Fi мрежата и започва да предава данните, които събира. Устройството ще се включва на всеки час, за да замерва качеството на атмосферния въздух в околността. Веднъж на ден събраните данни ще се предават чрез Wi-Fi модула към специален сървър, където ще се съхранява данните. Данните се визуализират и са достъпни на специално направената за целта графика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.