Руски климатолози предричат цветущо бъдеще за Сибир

Политика за бисквитки

Руски климатолози прогнозираха, че към 2080 г. глобалното затопляне ще направи Сибир много привлекателно място за живеене.

Според тях след около 60 години вечните ледове ще се отдръпнат и климатът в Сибир ще стане мек и умерен. Това ще доведе до удвояване на растениевъдството и може да привлече нови заселници още през този век, казват авторите на доклада, представен в Япония на конференция на Японския и Американския геофизични институти.

Сега само части от зоната на горите и степите, които не са сковани от вечните ледове, са подходящи за хората.

Според математическите модели температурите в разгара на зимата в Централен Сибир ще се повишат с 9,1 градуса по Целзий, а през лятото – с 5,7 градуса. Годишните валежи ще се увеличат с 60 до 140 мм. Гъстотата на населението може да нарасне три пъти.

Учените приложили моделите за прогнозиране върху руския географски район между 85-105 градуса източна дължина и 51-57 градуса северна ширина, включващ Красноярския район, република Хакасия и република Тува.

Авторите отбелязват, че слабо развитата инфраструктура,  и други социално-икономически фактори могат да попречат на заселването на Сибир. Такъв фактор е и заблатяването – активното отделяне на метан пък ще доведе до затопляне. Заради повишаването на температурите от своя страна ще се увеличат горите, които поглъщат въглерода и забавят глобалното затопляне.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта