Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|България ще губи по 110 млн. долара годишно заради спирането на транзита на газа
От началото на годината „Газпром“ е прекратил транзита на природен газ през България за Турция, Гърция и Македония. Държавата вече трупа загуби. България ще губи по 110 млн. долара годишно заради спирането на транзита на природен газ през страната от началото на тази година. Това заяви в ефира на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова.
По думите ѝ единственият вариант за компенсация е изграждането на „Балкански поток“ - газопровод от турската до сръбската граница, който ще бъде продължение на руско-турския проект „Турски поток“.
Петкова увери, че ще бъдат спазени всички европейски изисквания при строителството на „Балкански поток“. Министърът коментира и идеята за създаване на газоразпределителен център у нас – „Балкан“. По думите ѝ са нужни две условия, за да бъде изпълнен проекта - първо да бъде изградена цялата липсваща газова инфраструктура, която ни свързва със съседните държави, и второ - газовата борса да заработи с различни източници на природен газ.
Междувременно, продължават преговорите за намаляване на цената на руския газ. Предвижда се новата цена да се формира на базата на континенталните газови хъбове. В случай, че тя е по-ниска, България има право да поиска намаляване и на доставната цена на „Газпром“.
Петкова коментира и бъдещата „Зелена сделка“ на Европейския съюз, определяйки като временно решението да бъдат заменени въглищните централи с такива на природен газ.
„Въглищните централи няма как да излязат от употреба, защото са свързани с нашата енергийна сигурност. Ясно сме заявили пред Европейския съюз, че планираме централите ни да работят до 2030 г. с хоризонт на действие до 2050 г.
Смятаме, че трябва да се помисли също така какви мерки да бъдат предприети по отношение на държавите извън Европейския съюз, така че и те да се съобразяват също с новите екоизисквания. Иначе ние ще намалим конкурентоспособността на нашата икономика в сравнение с тази на нашите съседи. Ако изпълни изискванията на Европейския съюз, България трябва да затвори две трети от базовите си мощности, а именно близо 4000 мегавата от общо 6000“, коментира енергийният министър.
Министърът коментира и предложените законодателни промени от депутати от ГЕРБ, с които по-големите битови потребители на електроенергия, ще трябва да купуват ток от свободния пазар. Това са всички абонати присъединени на мощност над 50 киловата за бита и 30 киловата за бизнеса.
„Смятам, че това е едно добро, справедливо решение. Ще има дискусия разбира се, но смятам, че това е добра стъпка в посока на окончателното либерализиране на пазара на електрическата енергия и до пет години той да бъде освободен изцяло“, каза министър Теменужка Петкова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.