Калоян Стайков: Неефективното управление на "Марица Изток-2 води до поскъпване на тока

Калоян Стайков: Неефективното управление на Марица Изток-2 води до поскъпване на тока

ТЕЦ „Марица Изток-2“ спешно има нужда от ново ръководство, което умее да управлява централата по-ефективно, така че да е в полза на икономиката, не просто да съществува само за да я има.

Това коментира за „Мениджър Нюз“ икономистът от Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков. При цена от 200 лв. и по-висока ТЕЦ Марица Изток 2 работи на печалба и е логично да пусне повече производствени мощности. Въпреки това обаче най-големият ТЕЦ у нас продължава да работи на 40% от капацитета си с около 600 мегавата от общо 1600 мегавата мощности.

„Не знам защо това е така, но със сигурност означава, че ТЕЦ-ът има нужда от друг мениджмънт, който може да управлява по-гъвкаво и по-ефективно централата“, коментира Стайков.  

В последните години централата трупаше стотици милиони лева загуба поради високата цена на квотите за вредни емисии. Сега обаче потреблението на електроенергия е толкова голямо, че цената на Българската независима енергийна борса достигна до рекордните 400 лв. на мегаватчас за някои пикови часове, което прави дейността на ТЕЦ-а рентабилна. Така този ръст  в цената може да се ограничи до 250 или 200 лв. на мегаватчас, ако ТЕЦ-ът увеличи производството си. Още повече, че свръхпотребление на електричество има навсякъде, което означава, че България би могла да увеличи износа си на ток в съседните страни като Гърция и Турция.

„Повишение в цената на електроенергията има в  глобален аспект – в последните седмици и в Германия тя се повиши два пъти“, изтъкна Стайков. Според него причините за високата цена на тока са многобройни. На първо място е голямото потребление на електроенергия в момента заради високите температури и употребата на климатични инсталации, силният туристически сезон, както и големият ръст в икономиката и увеличените поръчки. От друга страна има ръст на стойността на горивата и природния газ, както и на квотите за въглеродни емисии, което също дърпа цените нагоре.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ