КЕВР даде лиценз за търговия с газ на „Топлофикация София“ и още 4 дружества

КЕВР даде лиценз за търговия с газ на „Топлофикация София“ и още 4 дружества

В разгара на най-динамичното поскъпване на цената на природния газ пет дружества получиха лиценз за осъществяване на търговия с природен газ, съобщиха от Комисията за енергийно и водно регулиране, която издава разрешителните.

Дружествата са:

  • „Газ енерджи файненс“ ЕООД – компанията е собственост на „Арко кепитал мениджмънт“, която има редица строителни проекти под името „Парк резиденс“. Едноличен собственик на „Арко кепитал мениджънт“ е Мартин Михайлов Макриев. „Газ енерджи файненс“ е управлявано от управлявано от Таня Тошкова Тодорова, която е управител също така на компанията за изграждане на жилищни площи „Парк резиденс“, а също така е в Съвета на директорите на „Панагюрска медна компания“ и е управител на „Би Пи Ар Нютришънс“.
  • „ОМВ България“ ООД и румънската му компания-майка „ОМВ Петром“ СА
  • „Неохим“ АД Димитровград, което произвежда  формалин, карбамид-формалдехидни смоли, натриев нитрат, амониев бикарбонат, райски газ, полиетиленов окис, стъклонапълнени термопласти и др.
  • „Топлофикация София“ ЕАД – най-големият длъжник на „Булгаргаз“, чиито дългове за неплатени доставки на природен газ ще достигнат 1 млрд. лв. тази година

По силата на законовите изисквания след 01.10.2021 г. търговията с природен газ ще може да се извършва единствено въз основа на издадена лицензия.

След извършен обстоен правен, икономически, финансов и технически анализ на възможностите на всяко дружество-заявител да извършва дейността „търговия с природен газ“ в съответствие със законовите изисквания, в решенията на КЕВР се посочва, че исканите лицензии следва да бъдат издадени за срок от 10 години.

Мотивите за този срок са с оглед развитието на пазара на природен газ в България и в региона, което е изключително динамично и това не дава възможност да бъде направена реалистична прогноза на пазарната адекватност на компания, оперираща на този пазар, за период по-дълъг от десет години. Този срок е и в контекста на политиката на Европейския съюз за насърчаване на развитието на възобновяемите енергийни източници като алтернативи на изкопаемите горива, особено нефт и газ, както и за подкрепа на декарбонизацията и използването на възобновяеми енергийни източници.

С приетите от Комисията решения са одобрени и Правила за работа с потребители на енергийни услуги, които са приложение към издадените на дружествата лицензии за търговия с природен газ.

На отделно заседание Комисията прие решения, с които одобри бизнес плановете на дружествата за периода 2021-2025 г.

В съответствие с изискванията на нормативната уредба, преди да приеме решения за издаване на лицензии на пет дружества за дейността „търговия с природен газ“ и за одобряване на бизнес плановете, на 08.09.2021 г. Комисията проведе открити заседания. На тях представителите на заявителите подчертаха, че приемат без възражения изводите и констатациите в изготвените доклади.

С приетите днес решения общият брой на енергийните дружества, на които досега Комисията е издала лицензии за дейността „търговия с природен газ“, е 22.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ