Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Коронавирусът и петролът: Защо черното злато бе засегнато толкова силно от епидемията?
Най-големите световни производители на петрол се готвят да намалят производството, за да противодействат на спада на цените, причинен от епидемията от коронавирус в Китай, пише Би Би Си.
Очаква се тази седмица да се проведе среща на представители на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия, на която да бъде взето решение за нивата на производство на петрол.
Цената на суровия петрол достигна до най-ниското си ниво от година, след като поевтиня с 20% от януарския си връх.
Защо цените на петрола се сринаха?
Бързото разпространение на коронавируса доведе до удължаване на почивните дни около Лунната Нова година в Китай и до ограничения на пътуванията в голяма част от страната, в резултат на което множество заводи, офиси и магазини останаха затворени.
Това означава, че най-големият вносител на суров петрол в света, който обикновено употребява 14 млн. барела на ден, се нуждае от по-малко черно злато, за да захранва своята промишленост и транспорт.
Епидемията най-вероятно ще окаже голямо влияние върху търсенето на самолетно гориво, тъй като множество авиопревозвачи ограничиха или напълно прекратиха пътуванията от и до китай.
Тази седмица "Блумбърг" съобщи, че дневното потребление на суров петрол в Китай е паднало с 20%, което се равнява на комбинираната дневна консумация на Великобритания и Италия.
В отговор на тази тенденция най-голямата петролна рафинерия в Азия – Sinopec, която е собственост на китайското правителство, намали количеството суров петрол, който преработва, с около 600 хил. барела на ден, или 12% от общото количество. Това представлява най-голямото намаление от повече от десетилетие.
Поевтиняването на цените на петрол шокира енергийната индустрия, като според базирания в Чикаго петролен анализатор Фил Флин: „Ние не сме виждали спад на търсенето от подобен мащаб, който се развива толкова бързо“.
Какво ни казва това за ефекта на епидемията върху глобалната икономика?
Резкият спад на търсенето на петрол е симптом за свиване на бизнес активността в Китай и знак, че забавящият се икономически растеж в страната, който вече достигна най-ниския си темп на ръст от почти 30 години, ще продължи да се забавя.
Жанг Минг, икономист от Китайската академия на социални науки, казва, че епидемията от коронавирус може да забави икономическият растеж в Китай до под 5% за първите три месеца на годината.
Китай е втората най-голяма икономика в света и двигател на световния икономически растеж, така че всеки негативен ефект върху икономиката на азиатската страна може да има негативен ефект върху целия свят.
Тази седмица управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че епидемията вероятно ще забави световния икономически растеж поне в краткосрочен план, но подчерта, че все още е рано да се каже какви ще бъдат последиците в дългосрочен план.
„Трябва да оценим колко бързо се предприемат действия за ограничаване на разпространението на коронавируса и колко ефективни са тези мерки“, коментира Георгиева.
Какво се очаква от производителите на петрол?
Очаква се най-големите производители на петрол да предприемат нови мерки за намаляване на добива, за да стабилизират цените.
В понеделник Иран публично призова за мерки за подкрепа на цените на петрола. Изявлението дойде в момент, в който ОПЕК + (ОПЕК и Русия), дискутира намаляването на добива с между 500 хил. и 1 млн. барела на ден.
Маргарет Ян, пазарен анализатор на CMC, заяви, че пазарът очаква намаление на производството с 500 хил. барела на ден, като добави, че не изключва и по-нататъшни мерки за ограничаване на добива, ако ситуацията се влоши.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.