Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ дишат във врата на Русия и Саудитска Арабия в добива на петрол
САЩ могат да настигнат Русия и Саудитска Арабия по добив на петрол в средата на 2019 година, прогнозира Международната агенция за енергията (МАЕ), цитирана от ТАСС.
От друга страна, опитите за постигане на равновесие на световния петролен пазар могат да заприличат в "маратон", тъй като усилията на Саудитска Арабия за намаляване на производството на петрол не са били последвани от Русия, предупреждават от МАЕ.
Агенцията поддържа прогнозата, че растежът в търсенето на суров петрол ще достигне 1,4 милиона барела на ден през тази година спрямо 1,3 милиона барела на ден през 2018 година. През 2019 година се очаква търсенето да се установи на 100,7 милиона барела на ден. Понижените цени вероятно ще подкрепят търсенето. Според МАЕ тази година средната стойност на един барел суров петрол от сорта Брент ще е 61 долара спрямо 71 долара през 2018 година, което е спад с 14 процента.
Котировките на черното злато в края на 2018 година се понижиха, за да достигнат минимума си от година и половина - 49,93 долара за барел за сорта Брент и 42,36 долара за американския лек суров петрол. Впоследствие цените се покачиха до над 60 долара за барел при сорта Брент.
МАЕ подчертава, че иранският износ леко се е повишил през декември на фона на не толкова строгите американски санкции спрямо очакваното, докато сривът на венецуелската петролна индустрия се се забавил през второ тримесечие. Американското производство на петрол също ще бъде определящ фактор през 2019 година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Правителството разработва пакет от 15 мерки във връзка с по-високите цени на горивата
България |Български творци поздравиха Дара за успеха ѝ на „Евровизия“
България |Скокът на цените на горивата парализира столицата на Коморските острови
Икономика |Президентът на Тайван: Независимостта означава, че островът не принадлежи на Пекин
Свят |Румен Радев ще се срещне с германския канцлер Фридрих Мерц
Политика |Историческа победа: Дара спечели Евровизия
България |Страдате от бърнаут? Опитайте да предефинирате успеха
Техники за успех |Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Бизнес |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |Бургас заяви амбиции да бъде домакин на „Евровизия“ 2027
България |Илияна Йотова ще участва в Срещата на върха на Световния градски форум в Баку
България |Времето: Облачно с валежи, особено силни в североизточните области
България |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.