Споразумението за свиване на петролния добив ОПЕК+ е изпълнено на 102%

Споразумението за свиване на петролния добив ОПЕК+ е изпълнено на 102%

От януари до септември 2017 г. страните, влизащи в споразумението ОПЕК+ за намаляване на петролния добив, са изпълнили ангажиментите на 102%. Това съобщи пред журналисти руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС.

"Техническият комитет на ОПЕК и извън ОПЕК обобщи резултатите. Общото изпълнение на споразуменията е 102%", посочи Новак.

Той отбеляза също, че за девет месеца излишъкът от петролни запаси в света се е понижил със 180 милиона барела до 160 милиона барела.

Според Новак в световен мащаб вече е започнал процес на възвръщане на инвестициите в отрасъла. Само че текущата динамика ще позволи чак през 2020 година да бъде възстановено равнището от 2014 година, когато имаше срив на цените.

Министърът съобщи, че има подобрение в прогнозата за растежа на потреблението на петрол в края на годината от 1,2 милиона до 1,35-1,6 милиона барела на ден.

Същевременно средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се повиши до 55,78 долара за барел, информира днес на сайта си картелът. В петък един барел от кошницата на ОПЕК се търгуваше за 55,41 долара.

За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 14 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Лек арабски (Саудитска Арабия), Басра лек (Ирак), Бони лек (Нигерия), Ес Сидер (Либия), Жирасол (Ангола), ирански тежък (Иран), Кувейт експорт (Кувейт), Мерей (Венецуела), Мурбан (ОАЕ), Ориенте (Еквадор), Катар марин (Катар), Шахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Раби лек (Габон) и Зафиро (Екваториална Гвинея).

Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 година.

Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ