Техническият комитет на ОПЕК+ препоръча по-силно съкращаване на петролния добив

Техническият комитет на ОПЕК+ препоръча по-силно съкращаване на петролния добив

Експертите от техническия комитет на ОПЕК+ са стигнали до извода, че страните от алианса трябва да съкратят допълнително добива на петрол с 600 000 барела на ден, за да компенсират влиянието на коронавируса върху петролния пазар. Това съобщи ТАСС, позовавайки се на източник, участвал в завършилата днес среща на комитета във Виена.

Докладът на техническия комитет предстои да бъде разгледан и от министерския мониторингов комитет на ОПЕК+.

Техническият комитет на ОПЕК+ се събра на извънредно заседание във вторник, за да анализира възможното влияние на епидемията, предизвикана от коронавируса, върху петролния пазар.

Първоначално се планираше преговорите да продължат два дни, но се наложи да бъдат удължени до днес.

Най-големите рейтингови агенции прогнозират, че избухването на епидемията в Китай, който е най-големият потребител на петрол в света, ще се отрази на търсенето, чийто темп на растеж и без това се забавя.

Според рейтинговата агенция Мудис (Moody's) търсенето на петрол в Китай ще се понижи с 10 процента или с 1,4 милиона барела на ден. Ако епидемията продължи шест месеца, цените на петрола няма да могат да нараснат над 60 долара за барел още година, предава БТА.

Мудис прогнозира, че ако търсенето намалява в течение на половин година, то световните запаси на петрол могат да нараснат с 250 милиона барела, ако няма пропорционално свиване на предлагането.

Експертите на рейтинговата агенция правят паралел с петролната криза през 2015-2016 година, когато котировките на сорта Брент се понижиха до 28 долара за барел. Тогава запасите от петрол на страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие се увеличиха с 300 милиона барела.

Ако страните от ОПЕК+ продължат да съкращават добива, то това ще позволи цената на черното злато да се задържи на ниво около 50 долара за барел, според Мудис.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ