Британските депутати гласуват за Брекзита тази вечер, но още не е ясно кои поправки ще подкрепят, пишат световни медии
Френският в. "Паризиен" отделя внимание на предстоящото тази вечер гласуване по предложения за поправки в плана на премиерката Тереза Мей за Брекзита. Изданието подчертава, че председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу ще играе ключова роля, защото той избира кои поправки да бъдат поставени на гласуване.
Известно е, че Бъркоу не одобрява Брекзита. Поправките, от които той трябва да избере, за да се разсея неяснотата около предстоящото напускане на ЕС, включват забрана за правителството да извежда страната от съюза, без да има постигнато споразумение, ограничение по време на "предпазната клауза" за границата между Ирландия и британската провинция Северна Ирландия, отлагане на датата на Брекзита и организиране на втори референдум.
Втори референдум няма да е от полза за ЕС, предупреждава британският в. "Гардиън", цитиран от БТА. Дори ако Лейбъристката партия подкрепи провеждането му, предложението вероятно няма да получи мнозинство в британския парламент. Дори да приемем, че на евентуален референдум вариантите ще бъдат Брекзит при предложените от Тереза Мей условия, или оставане в ЕС, изключвайки възможността за "твърд" Брекзит без споразумение, да не забравяме, че британците вече гласуваха веднъж за излизане от съюза.
Много европейци може да са доволни, ако Великобритания проведе нов референдум и реши да остане в ЕС. Но някои страни членки и представители на ЕС се опасяват, че ако Лондон се откаже от Брекзита, може да стане много нестабилен член. Възможно е да има искания за трети референдум, възможно е също евентуално следващо правителство да организира Брекзит без допитване до народа. Но най-вече има опасения за поведението на Великобритания като член на ЕС, особено ако в страната има сериозно недоволство от отказа на "елитите" да напуснат съюза.
В Брюксел вече се разказват вицове, че ако Великобритания участва в изборите за Европарламент през май, може да избере 73-ма найджълфаражовци. Но ако страната реши с малко мнозинство да остане в ЕС, какво ще правят министрите й в Съвета на ЕС? Някои страни членки се опасяват, че Лондон може да стане труден партньор, усложнявайки проблемите, които ЕС вече има с Будапеща, Варшава, а донякъде и с Рим.
За каквото и да гласува британския парламент тази вечер, премиерката Тереза Мей вероятно ще трябва да се върне при лидерите на ЕС с искане да й окажат значителна помощ, пише британският в."Телеграф", който прогнозира, че довечера британските депутати може да одобрят поправка, предвиждаща проблемът с "предпазната клауза" да бъде уреден по друг начин, или да приемат график, водещ до отлагане на Брекзит при липса на споразумение. Възможно е също британското правителство да се разпадне, притиснато от перспективата за напускане на ЕС без споразумение.
Но каквото и да се случи, Мей може да предотврати катастрофа само ако Брюксел реши да й окаже значителна помощ, подчертава британското издание.
Големият въпрос е как ще реагират европейските лидери, ако парламентът реши да изпрати Мей обратно в Брюксел, за да получи значителни отстъпки от ЕС, пита в. "Ню Йорк таймс". До момента ЕС отхвърля всички предложения за отмяна на ирландската предпазна клауза, освен ако Мей не смекчи британската позиция за отказа на Лондон да остане в митническия съюз. Тази позиция беше повторена неотдавна от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на телефонен разговор с Мей, отбелязва изданието.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.