Еврокомисията: България да приложи правилата за финансовите пазари

Еврокомисията: България да приложи правилата за финансовите пазари

Еврокомисията: България да приложи правилата за финансовите пазари

Европейската комисия поиска днес от България, Хърватия, Гърция, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Испания и Швеция да приложат изцяло промените в директивата за пазарите на финансови инструменти в националното си законодателство.

Директивата беше приета покрай финансовата криза, за да подпомогне изграждането на по-прозрачни, конкурентоспособни и уеднаквени финансови пазари в ЕС, за да има по-малко търговия извън регулираните пазари, по-голяма защита за инвеститорите и потребителите, и за да се подобри финансовата стабилност.

Директивата уеднаквява законодателството за организационните изисквания към инвестиционните посредници, регулираните пазари, пазарите на малките и средните предприятия и услугите за докладване на данни. Тя въвежда общи разпоредби за извършване на стопанска дейност за инвестиционните услуги, включително поощренията, изискванията за оповестяване и правилата за управление на продуктите.

Въпреки че първоначалният срок за прилагане на директивата беше удължен с една година - от 3 юли 2016 г. на 3 юли 2017 г. - посочените държави не са въвели изцяло или изобщо не са приложили разпоредбите в националното си законодателство.

Комисията поиска също от България, Хърватия, Гърция, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Испания да въведат изцяло директивата за защитата на финансовите инструменти и паричните средства, принадлежащи на клиенти, задълженията за управление на продукти и правилата, приложими към предоставянето или получаването на такси, комисиони или други парични или непарични облаги.

Ако мерките за пълно прилагане на тези директиви не бъдат съобщени в срок от два месеца, ЕК може да реши да предяви иск срещу тези държави пред Съда на ЕС.

ЕК дава България на съд заради директивата за намаляване на разходите за високоскоростни съобщителни мрежи

Междувременно ЕК обяви, че предяви иск срещу България и Холандия пред Съда на ЕС за забавяне на прилагането на директивата за намаляване на разходите за високоскоростни мрежи.

Държавите в ЕС трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 1 януари 2016 година. Комисията призовава Съда да наложи глоби - на България 22 226,40 евро на ден, а на Холандия - 87 091,20 евро на ден. Производствата срещу тези държави за установяване на нарушение започнаха през март 2016 г., а през септември същата година беше изпратено мотивирано становище.

Посочените страни все още не са уведомили ЕК за всички необходими мерки за прилагане на директивата в националното законодателство. Директивата цели да насърчи сътрудничеството между отделни области като енергетиката, водоснабдяването, превозите, чрез създаване на условия за разгръщане на нова инфраструктура. Строителните работи, като например разкопаването на пътища за полагане на високоскоростни широколентови съобщителни. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ