Мрачна прогноза: Горещините ще засегнат 2/3 от жителите на Европа

Мрачна прогноза: Горещините ще засегнат 2/3 от жителите на Европа

Мрачна прогноза: Горещините ще засегнат 2/3 от жителите на Европа

Бедствията, свързани с климатичните промени като горещините това лято, може да засегнат около 2/3 от европейците до края на века при 5% в края на 20 век според публикация в медицинското издание  на Лансет.

Климатичните промени са един от най-големите рискове за човешкото здраве през 21 век, подчертават авторите от Центъра за изследвания към Европейската комисия.

Докладът се фокусира върху всички последици от всякакви екстремни събития – горещини, суша, бури, пожари, разказва всекидневникът „Фигаро“.

Според данните, които позволяват да се направи прогноза до 2100 г., смъртността може да се увеличи 50 пъти. В периода от 1981 до 2010 г. около 3000 европейци са умирали всяка година заради екстремните метеорологични феномени. Без мерки за адаптация, това число може да нарасне чувствително през следващите десетилетия, подчертава проучването, което прогнозира смъртта на над 150 000 души заради климата между 2071 и 2100 г.  

Броят на засегнатите от бедствията хора ще нарасне от 25 млн. годишно през последните години до 78 млн. в периода 2011 – 2400, а след това до около 230 млн. между 2041 и 2070. През последните 30 г. на века ще надхвърли 350 млн. души. Това значи, че в края на века страдащите от климатичните промени ще са 2/3 от жителите на Европа.

Летните горещини ще са най-смъртоносният природен феномен – 99% от смъртните случаи ще се дължат на необичайно високите температури, казват авторите на изследването, които проследяват тенденцията в 28-те страни от ЕС плюс Швейцария, Норвегия и Исландия.

Смъртността в резултат на наводнения по европейските крайбрежия ще се увеличи от средно 6 на година към 2010 до 233 годишно в края на века.

Със 138% ще нараснат загиналите от пожари, с 54% - жертвите на прелели реки, с 20% - загиналите при буря.

Въпреки че ще намалеят смъртоносните студове, това няма да компенсира загубата на човешки животи заради глобалното затопляне.

Учените отбелязват, че ефектът от климатичните промени ще засегна най-силно по-възрастните хора и болните заради намаления капацитет на организма за терморегулация, както и бедните.

Технологичното развитие и по-добрите икономически условия могат да ограничат смъртността, предизвикана от природни бедствия, смятат авторите на доклада.

Документът използва прогнозните данни за емисиите на парникови газове и увеличаването на температурата на планетата до 3% до края на века в сравнение с 1990 г. Целта на Парижкото споразумение за климата може да ограничи затоплянето до 2 градуса към 2100 г. спрямо прединдустриалната епоха.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ