Само България не подкрепи новия закон на ЕС за климата

Само България не подкрепи новия закон на ЕС за климата

В понеделник страните от Европейския съюз одобриха окончателно закон, който да превърне на блока за емисиите на парникови газове правно обвързващи, предаде Ройтерс. Решението идва в момент, в който се подготвя нов пакет от политики за борба с климатичните промени.

Министри от 27-те държави членки одобриха сделката в понеделник, с изключение на България, която се въздържа.

„Окончателният компромис не отразява националната ни позиция в достатъчно добре“, е заявил говорител на българското правителство.

Сделката, която бе договорена от Европейския парламент и страните членки на ЕС през април задава като цели намаляване на нетните емисии на ЕС с 55% до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г. и постигане на климатична неутралност до 2050 г. Целите за емисиите важат за ЕС като цяло и не представляват задължително изискване за отделните страни.

През декември лидерите от всички страни от ЕС подкрепиха целта за намаляване на емисиите до 2030 г., с помощта на която трябва да се избегнат най-лошите последици от климатичните промени. Законът има за цел да позиционира климата в центъра на всички политики на ЕС, гарантирайки, че бъдещите регулации подкрепят целите за намаляване на емисиите.

За постигането на тези цели ще бъдат нужни редица помени в политиката, тъй като повечето европейски закони се базират на предходната цел за намаляване на емисиите с 40% до 2030 г. Европейската комисия ще започне да излага новите цели и инструменти на 14 юли, когато ще представи дузина политики за преструктуриране на промишлеността, енергетиката, транспорта и жилищното строителство, които да спомогнат за намаляването на въглеродните емисии. Предложенията ще включват реформи на въглеродния пазар на ЕС, по-строги стандарти за емисии при новите автомобили и по-амбициозни цели за възобновяема енергия.

Законът предвижда Брюксел да създаде независим експертен орган, който да дава консултации за климатичните политики, както и бюджетен механизъм за изчисляване на общите емисии, които ЕС може да произведе в периода между 2030 и 2050 г., в съответствие с неговите климатични цели.

Европейският парламент одобри закона миналата седмица. Тази седмица ЕП и страните членки ще подпишат текста, което е последната официална стъпка, педи той да се превърне в закон.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ