REMIT II и ACER - инструментите, които пазят европейския енергиен пазар от манипулации

REMIT II и ACER - инструментите, които пазят европейския енергиен пазар от манипулации

Регулаторните инструменти REMIT II и ACER играят ключова роля за осигуряване на прозрачност, интегритет и защита срещу пазарни злоупотреби на европейския енергиен пазар. В рамките на 16-ия Зелен и енергиен форум на списание Мениджър Александър Линов, старши правен консултант в Германската федерална мрежова агенция (Bundesnetzagentur) и Павел Свобода, служител по политиките за надзор на пазара в ACER (Агенция за сътрудничество мeжду енергийните регулатори) обясниха как функционират тези два инструмента и какви са новите им правомощия. 

Какво представлява регламентът REMIT и какво се променя с въвеждането на REMIT II? 

Регламентът REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency) цели осигуряване на интегритет и прозрачност на енергийните пазари в Европейския съюз чрез предотвратяване на пазарни манипулации и търговия с вътрешна информация. Той е въведен през 2011 г. и се прилага за всички сделки с енергийни продукти на едро в ЕС. През 2024 г. е актуализиран с REMIT II (Регламент 2024/1106), който влезе в сила преди малко повече от година - на 7 май 2024 г. 

"Основната промяна в REMIT II e, че той вече е с разширен обхват и включва финансови инструменти, свързани с енергийни продукти, с частично споделена отговорност между националните регулатори и европейските финансови органи (ACER и ESMA). Въведени са и нови дефиниции за пазарна манипулация и вътрешна информация", обясни Александър Линов. 

Агенцията ACER вече може да разследва трансгранични случаи, ако те засягат поне две държави-членки, в координация с националните регулаторни органи. 

Разширяват се и задълженията на борсите и брокерските платформи, опериращи на енергийния пазар. Те трябва да покриват нови изисквания за докладване от лица, извършващи сделки професионално. 

Всички нови изисквания ще се прилагат постепенно през 2025 и 2026 година, обясни още Линов. По думите му, една от важните стъпки е уеднаквяването на глобите между държавите в ЕС.

Минимални нива са 500 хил. евро за физически лица или 1% от оборота за юридически лица за нарушения в докладването, както и до 5 млн. евро или 15% от оборота за търговия с вътрешна информация и пазарна манипулация. Максимална глоба пък е до 20% от годишния оборот. 

Според Александър Линов, REMIT II засилва рамката за надзор на енергийните пазари, разширява обхвата, въвежда нови инструменти за мониторинг и санкции, и подобрява координацията между ACER и националните регулатори, за да се гарантира честна конкуренция и защита на потребителите. 

Павел Свобода, служител по политиките за надзор на пазара в ACER (Агенция за сътрудничество мeжду енергийните регулатори)

Какви са новите правомощия на ACER? 

Ролята на ACER (Агенцията на ЕС за сътрудничество на енергийните регулатори) има уникална позиция в надзора на енергийните пазари, като координира действията с националните регулаторни органи и използва данни за откриване на нарушения, обясни Павел Свобода.

Това става в четири основни стъпки: 

  • Откриване (Detect): Използва инструмента SMARTS за идентифициране на пазарни манипулации като т. нар. "спуфинг" - наслояване и умишлено задържане на капацитет.
  • Анализ (Analyse): Вътрешен преглед и аналитични инструменти за оценка на потенциални злоупотреби.
  • Уведомяване (Notify): Споделяне на сигнали и първоначални оценки с националните регулатори чрез система за управление на случаи.
  • Спиране (Deter): Сътрудничество с регулатортеи, борсите и пазарните участници, както и организиране на събития и публикации за предотвратяване на нарушения.

ACER използва стандартизирани данни (поръчки, сделки и др.) и специализирани инструменти като SMARTS за непрекъснат мониторинг и управление на сигналите. 

Свобода даде пример с испанският регулатор (CNMC), който през 2022 година глоби две компании с по 6 млн. евро за манипулация на газовия пазар, което показва ефективността на регламента REMIT.

***
Генерални партньори: Данон, Photomate

Основни партньори: Shell България, Aurubis, Philip Morris Bulgaria, Kaufland, Power Partner Solutions.

С подкрепата на:  Evklips Energy LTD., Еко ПартнърсSunotec, Renewable Energy Insurance Broker.

Институционални партньори:  Комисия за енергийно и водно регулиранеБългарска стопанска камара, Институтът за енергиен мениджмънт (ЕMI)

Медийни партньори: bTV Media Group , BNT, Dir.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад