REMIT II и ACER - инструментите, които пазят европейския енергиен пазар от манипулации

Регулаторните инструменти REMIT II и ACER играят ключова роля за осигуряване на прозрачност, интегритет и защита срещу пазарни злоупотреби на европейския енергиен пазар. В рамките на 16-ия Зелен и енергиен форум на списание Мениджър Александър Линов, старши правен консултант в Германската федерална мрежова агенция (Bundesnetzagentur) и Павел Свобода, служител по политиките за надзор на пазара в ACER (Агенция за сътрудничество мeжду енергийните регулатори) обясниха как функционират тези два инструмента и какви са новите им правомощия.
Какво представлява регламентът REMIT и какво се променя с въвеждането на REMIT II?
Регламентът REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency) цели осигуряване на интегритет и прозрачност на енергийните пазари в Европейския съюз чрез предотвратяване на пазарни манипулации и търговия с вътрешна информация. Той е въведен през 2011 г. и се прилага за всички сделки с енергийни продукти на едро в ЕС. През 2024 г. е актуализиран с REMIT II (Регламент 2024/1106), който влезе в сила преди малко повече от година - на 7 май 2024 г.
"Основната промяна в REMIT II e, че той вече е с разширен обхват и включва финансови инструменти, свързани с енергийни продукти, с частично споделена отговорност между националните регулатори и европейските финансови органи (ACER и ESMA). Въведени са и нови дефиниции за пазарна манипулация и вътрешна информация", обясни Александър Линов.
Агенцията ACER вече може да разследва трансгранични случаи, ако те засягат поне две държави-членки, в координация с националните регулаторни органи.
Разширяват се и задълженията на борсите и брокерските платформи, опериращи на енергийния пазар. Те трябва да покриват нови изисквания за докладване от лица, извършващи сделки професионално.
Всички нови изисквания ще се прилагат постепенно през 2025 и 2026 година, обясни още Линов. По думите му, една от важните стъпки е уеднаквяването на глобите между държавите в ЕС.
Минимални нива са 500 хил. евро за физически лица или 1% от оборота за юридически лица за нарушения в докладването, както и до 5 млн. евро или 15% от оборота за търговия с вътрешна информация и пазарна манипулация. Максимална глоба пък е до 20% от годишния оборот.
Според Александър Линов, REMIT II засилва рамката за надзор на енергийните пазари, разширява обхвата, въвежда нови инструменти за мониторинг и санкции, и подобрява координацията между ACER и националните регулатори, за да се гарантира честна конкуренция и защита на потребителите.
Павел Свобода, служител по политиките за надзор на пазара в ACER (Агенция за сътрудничество мeжду енергийните регулатори)
Какви са новите правомощия на ACER?
Ролята на ACER (Агенцията на ЕС за сътрудничество на енергийните регулатори) има уникална позиция в надзора на енергийните пазари, като координира действията с националните регулаторни органи и използва данни за откриване на нарушения, обясни Павел Свобода.
Това става в четири основни стъпки:
- Откриване (Detect): Използва инструмента SMARTS за идентифициране на пазарни манипулации като т. нар. "спуфинг" - наслояване и умишлено задържане на капацитет.
- Анализ (Analyse): Вътрешен преглед и аналитични инструменти за оценка на потенциални злоупотреби.
- Уведомяване (Notify): Споделяне на сигнали и първоначални оценки с националните регулатори чрез система за управление на случаи.
- Спиране (Deter): Сътрудничество с регулатортеи, борсите и пазарните участници, както и организиране на събития и публикации за предотвратяване на нарушения.
ACER използва стандартизирани данни (поръчки, сделки и др.) и специализирани инструменти като SMARTS за непрекъснат мониторинг и управление на сигналите.
Свобода даде пример с испанският регулатор (CNMC), който през 2022 година глоби две компании с по 6 млн. евро за манипулация на газовия пазар, което показва ефективността на регламента REMIT.
***
Генерални партньори: Данон, Photomate.
Основни партньори: Shell България, Aurubis, Philip Morris Bulgaria, Kaufland, Power Partner Solutions.
С подкрепата на: Evklips Energy LTD., Еко Партнърс, Sunotec, Renewable Energy Insurance Broker.
Институционални партньори: Комисия за енергийно и водно регулиране, Българска стопанска камара, Институтът за енергиен мениджмънт (ЕMI)
Медийни партньори: bTV Media Group , BNT, Dir.bg
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.