Аржентина и Исландия - двата най-скъпи фондови пазари в света за 2021 г.

Аржентина и Исландия - двата най-скъпи фондови пазари в света за 2021 г.

Аржентина е най-скъпият фондов пазар в света през 2021 г. Референтният индекс на южноамериканската държава, S&P Merval, е този, който е напреднал най-много от януари сред най-големите фондови борси в света: общо 65,6%, предава eleconomista.es.

Следва индекса ICEX на Исландия и ATX на Виена, които са нагоре съответно с 40% и 38,8% през годината. На другата крайност са фондовите пазари на Китай и Бразилия, които затварят най-зле през 2021 г.

Китайският Hang Seng загуби 15%, докато бразилският Bovespa падна с 11,7% през годината. Също така в Азия Nikkei 225 печели 4,9% през 2021 г., най-ниската му рентабилност от март 2020 г.

Японският индекс е най-назад сред тези, които завършиха годината в положителна посока, въпреки че Ibex 35 го следва отблизо: той спечели 8% през годината.

S&P Merval се утвърди като най-добре представящия се фондов пазар от 30-те индекса, избрани за тази статия, уточняват авторите. Неговият напредък през годината  от 65,6% е подкрепен от по-голямото доверие на инвеститорите в икономиката на страната. Това се дължи, от една страна, на обезценяването на песото спрямо долара и отчасти на подновяването на дълга от 7 млрд. долара на провинция Буенос Айрес, както и текущи преговори за преструктуриране на графика за плащане на дълга, който Аржентина договори с МВФ през 2018 г.

Десетте най-скъпи компании в Merval се повишиха средно с повече от 110% през годината, а начело на всички тях е Ternium Argentina - най-голямата стоманодобивна компания в страната - която напредна с повече от 174% тази година.

Обратно на Стария континент, исландският ICEX и виенският ATX са следващите най-добре представящи се индекси в света. Исландският индекс скочи до 40% през 2021 г. Както всички фондови борси, през март 2020 г. той претърпя срив на фондовия пазар, но успя да го преодолее малко по малко и в четвъртък достигна върхове, търгувайки на около 2640 евро - нещо, което не се е случвало от 2008 г., когато избухна финансовата криза на острова. Историческият му максимум е през 2007 г. с цена от 7564 евро. Исландският ICEX отвори януари с най-ниски нива на 27-ми и оттогава нарасна с 37%. Освен това от 20-те компании, които индексът събира, нито една няма да остави отрицателни цифри през 2021 г.

Австрийският индекс заема бронза, отбелязвайки ръст от 38,8% тази година. Въпреки факта, че в средата на ноември постановеното задържане в страната предизвика срив на фондовия пазар във Виена, той успя да се възстанови и оттогава се повиши с 4%.

От друга страна, китайският фондов пазар е надолу с 15% през 2021 г., главно поради нарастващата намеса на Пекин в икономиката. Увеличаването на регулациите засегна технологичния сектор, сред които компании като Alibaba или Tencent. Системната атака на Пекин срещу основателя на ритейл гиганта Джак Ма предизвика истинска вълна от продажби в най-голямата китайска фирма по капитализация дотогава. Компанията е загубила половината от пазарната си стойност тази година.

Бразилският фондов пазар загуби 12% през годината, отчасти поради силната инфлация (11%), рязкото покачване на лихвените проценти и несигурния хоризонт на следващите избори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен