Авиокомпаниите очакват рекордни печалби през 2016 г.

Авиокомпаниите очакват рекордни печалби през 2016 г.

Световните авиокомпании вероятно ще отчетат тази година рекордни нетни печалби на стойност 35 милиарда евро, съобщи днес новият директор на Международната асоциация за въздушен транспорт (МАВТ - IATA) Александър дьо Жунияк, цитиран от Франс прес.

Нетната печалба на компаниите се очаква да достигне общо 39,4 милиарда долара през 2016 година след 35,3 милиарда долара (31,4 милиарда евро) през 2015 година, уточни Дьо Жунияк на симпозиум в Сингапур.

Освен това той призова страните от Югоизточна Азия да инвестират в инфраструктура, за да отговарят на силното увеличение на трафика в този района света преживяващ силен растеж.

Авиокомпаниите бяха облагодетелствани от силното поевтиняване на петрола, който е основата на най-големите им разходи, както и от пазар, който устоява въпреки забавянето на световната икономика, допълни бившия шеф на Ер Франс-Ка Ел Ем (Air France-KLM), който оглави МАВТ на 1 септември .

Статистическите данни на организацията сочат, че разходите за керосин на авиокомпаниите вероятно ще се свият до 127 милиарда долара (113 милиарда евро) тази година, което е понижение с 44 на сто спрямо 2014 година, когато цените на черното злато бяха достигнали най-високите си стойности и един барел се търгуваше за над 100 долара.

За първи път от 2014 година средствата за керосин ще бъдат под 20 на сто от оперативните разходи на авиокомпаниите, отбелязва МАВТ.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки