Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бюджетът ни в края на март е с излишък, но COVID-19 със сигурност ще даде отражение
Към края на март бюджетът ни е с излишък от 1,4 млрд. лева, но COVID-тепърва тепърва ще се отрази върху хазната. Това се отбелязва в решението на Министерския съвет, с което беше одобрена информацията за касовото изпълнение на държавния бюджет за първото тримесечие на годината. По правилник финансовият министър Владислав Горанов редовно докладва пред колегите си състоянието на фиска.
В края на март във фискалния резерв има над 10 милиарда лева, става ясно от съобщението на кабинета. Съпоставени със същия период на предходната година те нарастват номинално със 119,0 млн. лв.
В доклада подробно се описват постъпленията и разходите на хазната по пера, като се подчертава, че негативните ефекти от пандемията тепърва ще се отразят върху състоянието на фиска. В структурно отношение при преките данъци най-осезаем е ефектът от удължаването на сроковете по Закона за корпоративното подоходно облагане, което измества една голяма част от постъпленията от месец март в месец юни, докато при косвените данъци се отчита забавяне при приходите от ДДС от внос, приходите от акцизи и други.
Негативните ефекти в приходите, породени от мерките за борба с пандемията, ще се отразят върху параметрите по изпълнението на бюджета с известно закъснение. В този смисъл параметрите по изпълнението на приходите към края на месец март все още не са повлияни в значителна степен от кризата, породена от пандемията с коронавирус.
При данъчните и неданъчните приходи се наблюдава спад със 153,6 млн. лв. (1,5 %), а постъпленията от помощи и дарения (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) са повече с 272,6 млн. лв. (48,5 %), сравнени с края на март 2019 година.
Общата сума на данъчните постъпления, вкл. приходите от осигурителни вноски, възлиза на 8 580,6 млн. лв., което представлява 23 % от планираните за годината данъчни приходи.
Приходите от преки данъци са в размер на 1 308,6 млн. лв. или 18,2 % от предвидените в разчетите за годината. Сумата, събрана от косвени данъци е в размер на 4 328,2 млн. лв., което е 24,4 % от разчетите за годината.
Постъпленията от ДДС са 2 940,9 млн. лв. или 25,1 % от планираните.
Въведеното извънредно положение в страната все още не се отразява значително върху постъпленията от ДДС към края на първото тримесечие на 2020 година, става ясно от отчета на финансовото министерство. Влошените макроикономически показатели за потребление, внос, износ, както и цената на суровия петрол се очаква да повлияят негативно върху приходите от данъка през следващите месеци.
Приходите от акцизи възлизат на 1 320,6 млн. лв. (23,2 % от разчетените за годината). При акцизите се очаква кризата с COVID-19 да се отрази главно върху потреблението на горива и алкохолни напитки, което ще повлияе и на постъпленията в следващите отчетни периоди.
Постъпленията от мита са 54,6 млн. лв. или 23 % от годишните разчети. Приходите от социални и здравноосигурителни вноски са 2 649,1 млн. лв., което представлява 23,6 % от разчетените за годината.
Неданъчните приходи са в размер на 1 561,9 млн. лв., което представлява 23,0 % от годишните разчети. Приходите от помощи и дарения са в размер на 834,4 млн. лева. Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към март 2020 г. възлизат на 9 550,4 млн. лв., което е 20,4 % от годишните разчети.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.03.2020 г. от централния бюджет, възлиза на 373,6 млн. лв. Размерът на фискалния резерв към 31 март 2020 г. е 10,3 млрд. лв., в т.ч. 9,9 млрд. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 0,4 млрд. лв. вземания рт фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Припомняме, че държавният бюджет бе актуализиран през април, след което последваха редица допълнителни плащания по сектори и различни мерки с цел подпомагане на бизнеса и гражданите. Най-вероятно отражението от тях ще се види в състоянието на хазната през април и май.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.