Дигиталният юан е сериозна заплаха за щатския долар

Дигиталният юан е сериозна заплаха за щатския долар

Дигиталният юан е сериозна заплаха за щатския долар

Китай изпреварва САЩ в иновациите в дигиталните пари. Това се превръща в предизвикателство пред статута на щатския долар като световната резервна валута, пише Си Ен Би Си.

Централните банки на близо 80 държави, сред които и САЩ и Китай, разработват свои собствени дигитални валути (Central bank digital currency – CBDC). Това са пари, който са регулирани от властите и съществуват само онлайн. Китай вече проведе няколко теста на дигиталния юан в реални условия, раздавайки цифрови пари на гражданите на страната, които да бъдат използвани в определени магазини. Същ от своя страна все още са фокусирани върху проучванията.

Две групи, на които са възложени тези изследвания – Инициативата за цифрови валути на Масачузетския технологичен институт (MIT) и клонът Федералния резерв в Бостън, анализират как може да изглежда американската дигитална валута. Едно от основните им опасения е свързано с поверителността.

„Мисля, че ако има дигитален долар, неприкосновеността на личния живот на хората ще бъде много важна част от него. В това отношение САЩ са доста различни от Китай“, коментира Неха Нарула от Инициативата за цифрови валути в MIT Media Lab.

Другата важна тема е достъпът. Според данни на Pew Research Center 7% от американците казват, че не използват интернет. Сред афроамериканците този процент е 9, а при всички граждани на страната над 65 годишна възраст показателят скача до 25%.

„Повечето от работата ни се основава на предположението, че CBDC ще съществува съвместно с физически пари в брой и че потребителите все още ще могат да използват такива, ако ги предпочитат“, каза Нарула.

Една от основните цели за разработването на CBDC в САЩ е да се гарантира, че доларът ще запази лидерската си позиция в световната икономика.

„САЩ не бива да се отпускат заради настоящото си лидерство в тази област. Страната трябва да продължи да върви напред и да разработи ясна стратегия за това как да запазим водещата си позиция и да се възползваме от силата на долара“, коментира Даръл Дъфи, професор по финанси от Станфордския университет.

Други експерти смятат, че дигиталният юан има коварна цел.

 „Цифровият юан е най-голямата заплаха за Запада, с която се сблъсквахме през последните 30, 40 години. Това позволява на Китай да забие ноктите си във всички на Запад и да изнесе дигиталния си авторитаризъм“, казва каза Кайл Бас от Hayman Capital Management.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ