Дигиталният юан е сериозна заплаха за щатския долар

Дигиталният юан е сериозна заплаха за щатския долар

Китай изпреварва САЩ в иновациите в дигиталните пари. Това се превръща в предизвикателство пред статута на щатския долар като световната резервна валута, пише Си Ен Би Си.

Централните банки на близо 80 държави, сред които и САЩ и Китай, разработват свои собствени дигитални валути (Central bank digital currency – CBDC). Това са пари, който са регулирани от властите и съществуват само онлайн. Китай вече проведе няколко теста на дигиталния юан в реални условия, раздавайки цифрови пари на гражданите на страната, които да бъдат използвани в определени магазини. Същ от своя страна все още са фокусирани върху проучванията.

Две групи, на които са възложени тези изследвания – Инициативата за цифрови валути на Масачузетския технологичен институт (MIT) и клонът Федералния резерв в Бостън, анализират как може да изглежда американската дигитална валута. Едно от основните им опасения е свързано с поверителността.

„Мисля, че ако има дигитален долар, неприкосновеността на личния живот на хората ще бъде много важна част от него. В това отношение САЩ са доста различни от Китай“, коментира Неха Нарула от Инициативата за цифрови валути в MIT Media Lab.

Другата важна тема е достъпът. Според данни на Pew Research Center 7% от американците казват, че не използват интернет. Сред афроамериканците този процент е 9, а при всички граждани на страната над 65 годишна възраст показателят скача до 25%.

„Повечето от работата ни се основава на предположението, че CBDC ще съществува съвместно с физически пари в брой и че потребителите все още ще могат да използват такива, ако ги предпочитат“, каза Нарула.

Една от основните цели за разработването на CBDC в САЩ е да се гарантира, че доларът ще запази лидерската си позиция в световната икономика.

„САЩ не бива да се отпускат заради настоящото си лидерство в тази област. Страната трябва да продължи да върви напред и да разработи ясна стратегия за това как да запазим водещата си позиция и да се възползваме от силата на долара“, коментира Даръл Дъфи, професор по финанси от Станфордския университет.

Други експерти смятат, че дигиталният юан има коварна цел.

 „Цифровият юан е най-голямата заплаха за Запада, с която се сблъсквахме през последните 30, 40 години. Това позволява на Китай да забие ноктите си във всички на Запад и да изнесе дигиталния си авторитаризъм“, казва каза Кайл Бас от Hayman Capital Management.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул