Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Държавата е получила 120 млн. лв. от концесии в мините през 2016 г.
През 2016 г. приходите от концесионни плащания към държавния бюджет от минно-суровинната индустрия на България са почти 120 млн. лв. През 2015 г. те са били близо 61 млн. лв. Това каза председателят на Българската минно-геоложка камара (БМГК) Николай Вълканов по време на тържественото честване на Деня на миньора в столичния хотел "Балкан", предаде БТА.
Членът на БМГК и председател на научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия проф. д-р Цоло Вутов, който представи доклад за състоянието на добивната индустрия, съобщи, че към април 2017 г. действащи са общо 523 концесии за добив на полезни изкопаеми. Държавата е дала и 128 разрешения за проучване или добив.
Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков изтъкна признанието си към работещите в индустрията и отбеляза, че средната годишна заплата в бранша е 16 527 лв. Той добави, че трудовите злополуки в сектора намаляват.
Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков заяви, че през изминалата година са добити над 31 мил. тона въглища, повече от 33 мил. тона метални полезни изкопаеми и близо 10 мил. тона индустриални минерали. По думите му производството в бранша е близо 2,5 пъти по-ефективно и по-производително от средното в индустрията. Приходите от концесиите са се повишили двойно, което е допълнителен знак за стабилността и развитието на сектора. Той отбеляза, че продължаването на работата на топлоелектрическите централи, които произвеждат над 40 на сто от електроенергията, е без алтернатива.
В доклада за състоянието на минерално-суровинния отрасъл през 2016 г. е посочено, че общият добив на полезни изкопаеми у нас през 2016 г. е 97,68 млн. тона, което е с 13,1 на сто по-малко (или с 14,77 на сто) спрямо преходната година. Понижение в добива се наблюдава при всички подотрасли. За 2016 г. около 200 млн. лева е увеличението на приходите от добивната дейност.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.