ЕЦБ готова да се намеси, ако инфлацията не се успокои

ЕЦБ готова да се намеси, ако инфлацията не се успокои

Прогнозите на Европейската централна банка за инфлацията не се базират на „сляпа увереност“ и институцията ще предприеме действия, ако увеличението на цените се окаже по-трайно. Това заяви гуверньорът на Френската централна банка Вилроа дьо Гало, цитира от Блумбърг.

Макар че инфлацията се оказа по-висока и устойчива от очакваното от ЕЦБ, представители на централната банка, включително и Дьо Гало, очакват инфлационният натиск да отслабне през 2022 г.

Френският централен банкер обаче заяви, че той и неговите колеги ще следят внимателно новите данни за цените. В момента Френската централна банка прогнозира, че инфлацията във втората по-големи икономика в еврозоната ще падне под 2% до края на тази година.

„Това е качествена прогноза. Очевидно не става въпрос за сляпа увереност. Ако инфлацията се окаже по-трайна, не се съмнявайте, че ще намерим решителността и капацитета бързо да приспособим паричната си политика“, каза Дьо Гало.

Неговите коментари демонстрират промяна към по-предпазлив тон по отношение на прогнозите за инфлацията на ЕЦБ.

Латвийският му колега Мартинкс Казакс също заяви, че би било грешка да се очаква, че централната банка няма да повиши лихвените проценти или да съкрати стимулите, ако е нужно.

В интервю за радио France Info в сряда Дьо Гало каза, че ситуацията за ЕЦБ е „различна“ от тази за Федералния резерв на САЩ, който може да повиши лихвите си още през март.

„Тяхното възстановяване е дори по-силно от нашето. При тях има натиск на пазара на труда и заплати, който е по-силен от този при нас. По тази причина те затягат паричната си политика по-бързо от ЕЦБ“, обясни той.

Паричните пазари залагат на увеличение на основния лихвен процент на ЕЦБ с 10 базисни пункта до минус 0,4% до септември, докато прогнозите за Фед затягане с  повече от четвърт процент пункт до март.

Основната хипотеза на Вилроа остава, че инфлацията ще се забави, щом напрежението с веригите на доставки започне да отслабне, а енергийните цени достигнат своя връх. След това еврозоната може да навлезе в нова фаза на по-силен ценови растеж, който отдавна се изплъзва на ЕЦБ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ