Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борси се задържат на зелена територия*
Основните индекси на водещите фондови борси в Европа регистрират повишения за трета поредна сесия в ранната търговия в сряда, след като добрите корпоративни отчети за четвъртото тримесечие засенчиха опасенията, свързани с повишението на лихвените проценти, преди ключовите срещу на Европейската централна банка и Централната банка на Англия, предаде Ройтерс.
Общият европейски индекс STOXX 600 отчете ръст от 2,93 пункта, или 0,62%, до 477,79 пункта, Немският показател DAX се повиши с 67,21 пункта, или 0,43%, до 15 686,6 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 63,03 пункта, или 0,84%, до 7 598,81 пункта. Френският измерител CAC 40 регистрира ръст от 22,63 пункта, или 0,32%, до 7 122,12 пункта.
„Позицията на Европейската централна банка относно по-устойчива инфлация ще бъде от решаващо значение утре“, коментират стратезите на Commerzbank Райнер Гунтерман и Хауке Зиймсен.
Данните за инфлацията от Германия и Франция подхраниха очакванията за промяна на тона на ЕЦБ към по-агресивен, докато анализаторите актуализираха прогнозата си за инфлацията в еврозоната през януари.
„За ЕЦБ става все по-трудно да оправдава своята позиция за инфлацията, като по всяка вероятност Лагард ще трябва да отговори на трудни въпроси, тъй като Фед се готви за повишение на лихвата през следващия месец, а Английската централна банка вероятно ще предприеме подобен ход още утре. Следователно, рискът от ускоряване на затягането на политиката на ЕЦБ нараства“, посочват стратезите на Commerzbank.
През последните седмици пазарите повишиха очакванията си за увеличени на лихвените проценти от ЕЦБ, като сега прогнозите са за две повишения през тази година.
Тази седмица бенчмаркът STOXX 600 е компенсирал повече от половината от загубата от 4%, регистрирана през януари, след като силните корпоративни печалби за последното тримесечие противодействат на опасенията от затягане на паричната политика.
Технологичният индекс SX8P се повиши с 1,02%, следвайки ръста на Nasdaq от предходната сесия.
Цената на книжата на Ocado се повиши с 6,50%, след като Credit Suisse повиши рейтинга си за акциите на британската компания за онлайн поръчки на хранителни продукти.
Акциите на германският доставчик на чипове Siltronic поскъпнаха с 1,33%, след като компанията отчете 17% ръст на печалбата за тримесечието и заяви, че очаква търсенето на полупроводници да се увеличи.
Цената на книжата на Novo Nordisk скочи с 3,37% въпреки че финансовият отчет на датската фармацевтична компания за четвъртото тримесечие не отговори на очакванията. Ръстът се дължи на това, че тя си постави за цел растеж на продажбите от 6% и 10% в местни валути през 2022 г.
Акциите на Swedbank поевтиняха с 4,15%, след като оперативната печалба на компанията за последното тримесечие се оказа по-малка от очакваното.
Ръст в САЩ
Основните индекси на Нюйоркската фондова борса регистрираха повишения във вторник, след като Уолстрийт опита да се възстанови от бурния януари, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones завърши сесията с ръст от 273,38 пункта, или 0,78%, до 35 405,24 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 30,99 пункта, или 0,69%, до 4 546,54 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 106,12 пункта, или 0,75%, до 14 346 пункта.
„След като бяха силно разсеяни през месец януари, инвеститорите и търговците най-накрая насочват вниманието си към сезона на отчетите“, коментира Джеф Килбърг, главен инвестиционен директор в Sanctuary Wealth.
Банковите акции поведоха ралито на пазара, като цените на книжата на Goldman Sachs, JPMorgan Chase и Wells Fargo се повишиха съответно с 2,64%, 1,72% и 3,3%. Банковият сектор записа печалби, след като доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повиши с 2 базисни пункта и премина прага от 1,8%. Възходящата траектория на доходността на облигациите се запази дори след публикуването на данните за производството в САЩ за януари, които показаха признаци за ускоряване на инфлацията.
Акциите на компаниите от технологичния сектор също се оцветиха в зелено. Цените на книжата на Netflix, Meta и Alphabet се повишиха съответно с 7,02%, 1,83% и 1,73%.
Движенията във вторник удължиха ралито на Уолстрийт след волатилен месец на търговия през януари. През последните няколко дни инвеститорите се втурнаха да купуват поевтинели акции, след като S&P 500 за кратко попадна в територия на корекция (спад от поне 10% спрямо върховото ниво).
Въпреки че в последните дни се наблюдава ръст, водещите индекси регистрираха значителни спадове през януари. Dow се понижи с 3,3% за месеца, докато S&P 500 и Nasdaq изгубиха съответно 5,3% и 8,9% от стойността си, регистрирайки най-лошото си месечно представяне от март 2020 г.
Януарските разпродажби дойдоха, след като Федералният резерв на САЩ сигнализира готовност за затягане на паричната си политика през тази година, включително чрез няколкократно увеличение на лихвените проценти. Тези мерки имат за цел да укротят инфлацията в САЩ, която се ускори до най-високото си ниво от близо четири десетилетия. Това накара инвеститорите да се отдръпнат от технологичните акции, които обикновено поевтиняват при повишаване на лихвите.
Що се отнася до сезона на отчетите, до момента 78,5% от компаниите от S&P 500, които са представили финансовите си резултати за последното тримесечие, са надминали очакванията на анализаторите.
Nikkei напредна с над 400 пункта
Борсовите индекси в Япония и Австралия регистрираха повишения в сряда, предаде Си Ен БИ Си.
Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 455,12 пункта, или 1,68%, до 27 533,6 пункта.
В Австралия индексът ASX 200 се повиши с 81,7 пункта, или 1,17%, до 7 087,7 пункта, след като на гуверньора на Австралийската централна банка Филип Лоу, заяви, че решението на институцията за прекратяване на пандемичната програма за покупки на облигации не означава, че „повишението на лихвите е неизбежно“.
„Осъзнавам, че в редица други страни прекратяването на програмите за купуване на облигации бе последвано, или се очаква да бъде последвано от повишение на лихвените проценти. По-ниското ниво на инфлация и по-бавният ръст на заплатите в Австралия са ключовите причини, поради които не трябва да следваме другите“, коментира Лоу.
Пазарите в континентален Китай, Хонконг Южна Корея и Сингапур останаха затворени по случай празненствата около Китайската Нова година.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 2,74 пункта, или 0,44 %, до 623,07 пункта. BGBX40 напредна с 0,52 пункта, или 0,37%, до 141,76 пункта. BGTR30 се повиши с 1,61 пункта, или 0,23%, до 695,03 пункта. BGREIT записа ръст от 0,34 пункта, или 0,21%, до 165,82 пункта.
*Информацията е актуална към 13:05 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.