Филипински парадокс: Слаба икономика – силна валута

Филипински парадокс: Слаба икономика – силна валута

Филипински парадокс: Слаба икономика – силна валута

Понижаването на вноса на Филипините в резултат от слабото представяне на вътрешната икономика доведе със себе си неочаквано развитие – рязко поскъпване на филипинското песо, което се превърна най-добре представящата се валута в Азия от началото на годината, пише Си Ен Би Си.

От началото на 2020 г. филипинското песо е поскъпнало с 4% спрямо щатският долар, регистрирайки най-силното представяне в региона. Песото е една от малкото азиатски валути, отбелязала ръст спрямо зелените пари, заедно с китайския юан и тайванския долар.

Срива в търсенето на вносни стоки настъпи, след като страната от Югоизточна Азия премина през една от най-продължителните и строги карантини срещу коронавируса. Спада на вноса бе значително по-рязък от този на износа, като това подкрепи филипинската валута и дефицита по текущата сметка в излишък.

Балансът по текущата сметка измерва всички транзакции на една страна с останалия свят. Тя включва всички стоки, услуги и настоящи прехвърляни на средства, приходи и разходи на страната.

„Продължаващият спад на вноса води до умерено търсене на чуждестранна валута, което най-вероятно ще подкрепи филипинското песо в краткосрочен план“, коментира Никълъс Мапа, главен икономист на ING във Филипините.

„Филипинското песо продължава да се представя по-добре от другите валути в региона, докато страната регистрира излишък по текущата сметка за 2020 г., благодарение основно на спада на вноса. Очакваме тази тенденция да се запази и през четвъртото тримесечие на 2020 г.“, казва още той.

Този излишък и продължителното изкупуване на филипинско облигации допринесоха за повишаването на резервите в чуждестранна валута на страната.

Филипинската икономика бе засегната тежко от ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса. Брутният вътрешен продукт на страната се сви с 16,5% на годишна база през второто тримесечие, с което Филипините изпаднаха в рецесия за първи път от близо три десетилетия.

Заразените с COVID-19 близо четвърт милион души във Филипините представляват най-големият брой регистрирани случаи на коронавирусна инфекция в Югоизточна Азия, като от тях 4066 души не са успели да се преборят с болестта.

Силата на валутата може да се изпари

Резултатът от президентските избори в САЩ може да наложи натиск върху президентското песо в краткосрочен план, казва анализатор от Fitch Solutions. Причината за това се дължи на факта, че по време на президентски избори инвеститорите обикновено ограничават активите си в развиващите се пазари за сметка на по-безопасни инвестиции.

В дългосрочен план отварянето на филипинската икономика и ускоряването на вноса може да доведе до поевтиняване на валутата.

„След предстоящото разхлабване на ограничителните мерки ние очакваме постепенно обръщане на баланса по текущата сметка, като настоящия излишък ще се превърне в дефицит от 0,9% от БВП през 2021 г.“, се казва в доклада на Fitch.

Въпреки това анализаторите не отхвърлят напълно възможността за по-нататъшно поскъпване на филипинското песо, особено ако вноса остане на ниско равнище, а износа се ускори.

„На фона на слабия щатски долар и позитивното настроение на инвеститорите около активите от развиващите се пазари, филипинското песо може да продължи да поскъпва и през 2021 г.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ