Германски икономисти: Инфлацията не намалява вярата в еврото

Германски икономисти: Инфлацията не намалява вярата в еврото

Германски икономисти: Инфлацията не намалява вярата в еврото

Неотдавнашното увеличение на инфлацията няма да навреди на доверието на хората в стабилността на еврото според няколко германски икономисти.

Увеличенията на цените са до голяма степен временни и инфлацията постепенно ще намалее през 2022 година. Въпреки това експертите предупреждават, че потребителите трябва да са подготвени за по-високи нива на инфлация и призоваха Европейската централна банка да коригира разхлабената си парична политика.

„Еврото се доказа като силна и стабилна валута за 23 години, временно повишаване на инфлацията няма да разруши това доверие“, коментира президентът на Германския институт за икономически изследвания Марсел Фрацшер. „Но политиците трябва да уважават еврото и да не се опитват да превърнат еврото и Европа в изкупителна жертва на собствените си грешки“, предупреди той.

Валутата стана законно платежно средство на 1 януари 1999 година за 11 от 15-те държави членки на Европейския съюз по това време. Банкнотите и монетите на блока първоначално са използвани само за счетоводство и електронни плащания, но стават масово достъпни на 1 януари 2002 година и днес са официална валута за около 340 млн. души в 19 страни от ЕС.

Цените се повишават в региона след въвеждането на еврото в брой, но за разлика от тогава, сега покачването на инфлацията не трябва да застрашава доверието в стабилността на еврото според Карстен Брески, главен икономист в германския клон на банката ING.

За по-високите темпове на инфлация през последните месеци „не трябва да се обвинява еврото“, смята Гертруд Трауд, главен икономист в търговската банка Helaba. Тя приписва по-високата инфлация на политическите решения и я нарече глобален феномен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ