Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Goldman Sachs с прогноза за най-лошия сценарий за борсите заради кризата в Украйна
Инвеститорите трябва да се подготвят за рязка разпродажба на рискови активи в световен мащаб, ако напрежението между Украйна и Русия продължи да расте и се превърне в пълномащабна криза, предупреждават стратезите от Goldman Sachs, цитирани от YahooFinance.
При сценарии, при който Русия нахлува в Украйна и световните сили отговарят с тежки санкции, американският широкообхватен индекс S&P 500 е изложен на риск от спад с 6,2%, коментира стратегът на Goldman Sachs Доминик Уилсън в нова бележка до клиенти на банка.
Разпродажбите биха били още по-сериозни при технологичният индекс Nasdaq и този на kомпаниите с по-малка пазарна капитализация Russell 2000. При най-лошият сценарии те могат да се понижат съответно с 9,6% и 10,2%, смята Уилсън.
Той очаква и значителен спад отвъд океаните, като в Европа STOXX 600 може да падне с 9,3%, в Япония Nikkei 22 може да се понижи с 8,6% а водещия индекс на развиващите се пазари MSCI може да изгуби 7,7% от стойността си.
„Макар че въздействието като цяло изглежда най-голямо върху местните и регионални активи, възможно е тези геополитически рискове също да започват да оказват съществено влияние и върху глобалните активи“, добави Уилсън.
Що се отнася до това кои активи ще се представят относително по-добре при сценарий на пълномащабна криза, Уилсън прогнозира, че цената на златото ще нарасне с 5,4%, а тази на петрола – с 13,4%.
Пазарите в световен мащаб продължават да са под напрежение, чакайки следващата стъпка на руския президент Владимир Путин, като много търговци вече започнаха да се подготвят за потенциална инвазия в Украйна, пренасочвайки средствата си към активи убежища.
Цените на златото нараснаха през 12 от последните 15 сесии, докато акциите на гиганта за безалкохолни напитки Coca-Cola достигнаха рекорден връх през този месец.
Цените на петрола са нараснали с около 9% през февруари на фона на опасенията, че износа на руски петрол може да бъде засегнат.
„Мисля, че най-важно за ситуацията Русия-Украйна е не е толкова нестабилността, която причинява в краткосрочен план, а въздействието върху определени пазари“, каза главният инвестиционен стратег на Charles Schwab Лиз Ан Сондърс. „Ние знаем от миналото, че нарастващите цени на петрола, особено в условията на затихващ растеж, сами по себе си могат да причиняват рецесии. Добавете към това комбинацията от енергийната криза, която вече е обхванала целия свят, и факта, че се насочваме към цикъл на затягане на политиката на Фед. Мисля, че тези фактори вероятно ще повишат страховете от рецесия, ако наистина видим някаква продължителна военно офанзива“, добави тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.