Хърватия поема курс към Еврозоната

Manager News

Хърватският министър на финансите Зравко Марич и управителят на централната банка на страната Борис Вуйчич поискаха Хърватия да се включи към Единния надзорен механизъм на Европейската централна банка, което е първа стъпка към влизане на държавата в еврозоната, съобщи агенция МИА, цитирана от БТА.
Съгласно процедурата замяната на хърватската куна с еврото би могло да се случи след пет години, посочва хърватското издание "Вечерни лист"
Членството в Единния надзорен механизъм на ЕЦБ е задължително за всички членки на Еврозоната, докато другите страни от ЕС могат доброволно да се присъединят. Това е една от последните стъпки, които Хърватия предприема преди официалната молба за въвеждане на еврото, посочва вестникът, добавяйки, че евентуалната замяна на националната валута с европейската през 2024 г. би съвпаднало с 30-годишнината от въвеждането на хърватската куна.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
България в енергийната трансформация: риск или стратегическо предимство?
Българската Cloud Office беше обявена за Партньор на годината на Google Cloud за Централна и Източна Европа
Основателят на Gemcorp Атанас Бостанджиев е новият собственик на ПФК Левски
"Да, България" настояват за коалиционно споразумение с ДСБ и ПП
Kaufland отново е номер 1 работодател в България за 2026 г.
На днешната дата, 24 април. Рождениците днес
Тръмп обяви удължаване на примирието между Израел и Ливан с три седмици. Той няма да бърза със споразумението с Иран