Икономисти съветват американците да свикват с бавния икономически растеж

Икономисти съветват американците да свикват с бавния икономически растеж

Американците трябва да свикнат с „новото нормално” - бавен икономически растеж, твърдят икономисти.

Средната оценка на икономистите, анкетирани от Националната асоциация по бизнес икономика, е, че икономиката ще нарасне с 2,2 процента през 2017 година, което е ускорение спрямо прогнозните 1,6 процента за тази година и без промяна спрямо септемврийските очаквания, предаде Асошиейтед прес.

Подобреният темп е все още вял по историческите стандарти. От 1948 до 2015 година средният растеж в САЩ е 3,1 процента годишно, според данни на Службата за изследвания към Конгреса. Бизнес икономистите обаче са на мнение, че американците трябва да свикват с бавния растеж: 80 процента от участвалите в допитването прогнозират, че потенциалният темп на нарастване на американската икономика ще остане 2,5 процента или ще се забави през идните пет години.

Застаряващата работна сила и слабото увеличение на производителността спъват икономиката.

И все пак икономистите определят риска от рецесия като далечен: според 90 процента сегашният растеж ще продължи поне до 2018 година.

Те очакват работодателите да прибавят средно по 168 000 позиции на месец през 2017 година или по-малко спрямо 180 000 месечно до момента тази година.

Анкетираните посочват също, че безработицата, чието равнище спадна до деветгодишен минимум от 4,6 процента за ноември, ще бъде средно 4,7 процента догодина.

Здрав пазар на труда означава, че увеличението на заплатите вероятно ще изпревари инфлацията тази и идната година, твърдят икономистите. Те прогнозират, че потребителските цени ще се повишат с 2,3 процента през 2017 година, почти двойно повече от очакваните 1,2 процента за 2016 година.

Бизнес икономистите очакват Управлението за федерален резерв да вдигне лихвите на заседанието си другата седмица и да продължи с още две такива стъпки догодина.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ