Инвеститорите възнаграждават европейското единство и наказват британската самоизолация

Инвеститорите възнаграждават европейското единство и наказват британската самоизолация

Разликата между европейските пазари и британският изглежда по-голяма от всякога. Докато лидерите на Европейския съюз се договориха за исторически спасителен пакет за най-слабите икономики на блока, преговорите по Брекзит все още не дават резултати. Почти всеки пазарен показател сочат към едно заключение – инвеститорите възнаграждават европейското единство и наказват затъналата в проблеми Великобритания, пише Блумбърг

Еврото е близо до най-високата си точка от началото на 2019 г., като германският индекс DAX е близо до излизането на печалба за 2020 г., а общият европейски индекс STOXX 600 е добавил 3,5 трлн. долара към стойността си от мартенското дъно насам.

Скорошно проучване на Bank of America установява, че инвеститорите са увеличили покупките си на активи от Еврозоната с 9 процентни пункта, което е най-големият ръст в сравнение с който и да е друг регион. Същевременно с това британските акции остават крайно непопулярни. Паундът е отслабва от началото на годината, а водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 е на 17% под нивото, отчетено в началото на 2020 г. Паундът е една от двете водещите валути, при които късите позиции (инвеститорите очакват понижение) са повече от дългите, сочат данни на Scotiabank. В проучването на Bank of America Великобритания е определена като най-непривлекателния регион.

Мениджърите на пари казват, че Обединеното кралство е опасно  място за инвестиции заради възможността страната да напусне окончателно ЕС без сделка след края на преходния период след Брекзит, който приключва на 31 декември тази година. Преговарящите от двете страни обясняват, че вероятността да бъде постигнато споразумение до края на август намалява бързо.

„Има множество фактор, специфични за Обединеното кралство, които могат да натежат върху паунда“, коментира Майк Ридел от Allianz Global Investors, който залага на поевтиняване на британската валута спрямо японската йена.  „Ако рисковете се реализират, и по-конкретно ако има Брекзит без сделка, паундът може да поевтинее с 10%.“, добавя той.

Волатилността на британската валута е един от факторите, който плаши инвеститорите. В доклад на  Ваnk оf Аmеrіса Меrrіl Lуnсh от месец юни се посочва, че британската икономическа позиция кара паундът да се държи като валута от развиващите се страни, определяйки колебанията в нейния курс като „невротични в най-добрия случай и необясними в най-лошия“.

 „Ситуацията с Брекзит е такава, че е трудно да се правят прогнози със сравнителна точност. Има много посоки, в който могат да се насочат преговорите“, коментира Джубийн Хърен от Aviva Investors.

Анализатори от ЈРМоrgаn Сhаѕе & Со. обаче смятат, че негативността около британските акции е преувеличена. Банката смята, че според повечето измерите британските акции са евтини, като по-слабия паунд може да подкрепи печалбите на компаниите от FТЅЕ 100, тъй като 80% от техните приходи идват от чужбина.

„Все още е рано да се залага на завръщане“, казва Лиза Шалет, главен инвестиционен директор в Morgan Stanley Wealth Management.

„Смятам ли да инвестира във Великобритания в следващите 3 до 5 години? Вероятно да. По трудно е обаче да се каже за следващите 6 до 12 месеца, особено докато не разбера какви ще са условията за търговия“, добавя тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ