Какво включва указът на Байдън за крипто и защо биткойнът поевтиня след неговото подписване?

Какво включва указът на Байдън за крипто и защо биткойнът поевтиня след неговото подписване?

Биткойнът и другите критповалути поевтиняха днес, след като първоначалното вълнение около подписването на дългоочакваната изпълнителна заповед за регулиране на крипто пазара от американския президент Джо Байдън избледня, предаде Си Ен Би Си.

Към 14:40 часа българско време биткойнът се разменя за 39,166 долара, което е спад със 7,24% за последните 24 часа, сочат данни на Coindesk. Етерът пък поевтиня с 5,59% до 2 600 долара, докато XRP се търгува за 0,734827 долара, което е спад от 2,85%.

В сряда криптовалутите поскъпнаха на фона на оптимистичните нагласи за указа на Байдън. Неговият фокус е върху шест ключови области - защита на потребителите, финансова стабилност, борба с незаконната дейност, повишаване на конкурентоспособността на САЩ в индустрията, финансово включване (особено на по-бедните американци) и отговорни иновации.

Администрацията на Байдън призовава Министерството на финансите да оцени и разработи препоръки за политиката относно крипто. Той също така иска регулаторите да „осигурят достатъчен надзор и защита срещу всякакви системни финансови рискове, породени от цифровите активи“.

Макар че повечето политици опитват да омаловажат системите рискове от крипто, нарастват опасенията на ролята, която играят на пазара т.нар. „стейбълкойн“. Това са дигитални монети, чиято стойност е обвързана с фиатни валути като щатския долар.

Друга ключова област, върху която се фокусира изпълнителната заповед на Байдън, е изкореняването на незаконната дейност в крипто пространството.

Президентът призова за „безпрецедентен фокус и координирани действия“ от федералните агенции за борба с незаконните финансови трансакции и за смекчаване на рисковете за националната сигурност, породени от криптовалутите. Той също така настоява за международно сътрудничество по въпроса.

Миналия месец служители на САЩ иззеха биткойни на стойност 3,6 милиарда долара (най-голямата им конфискация на криптовалути досега), свързана с хакването на крипто борсата Bitfinex през 2016 г.

След нахлуването на Русия в Украйна властите са загрижени и за възможната употреба на криптовалута като инструмент за заобикаляне на санкциите срещу Москва.

Байдън не пропусна да спомене и високата енергийна цена, свързана с копането на крипто, призовавайки правителството да начини да направи крипто иновациите „по-отговорни“, намалявайки отрицателните въздействия върху климата.

Част от съобщението на Белия дом за указа е фокусирано и върху даването на САЩ на конкурентно предимство пред други страни, когато става въпрос за разработка на криптовалути. Това е особено важно сега, когато Китай на практика забрани търговията с крипто.

Администрацията на Байдън също иска да проучи създаването дигитална версия на долара. Пекин вече е сред лидерите в разработването на т.нар дигитални валути на централните банки (CBDC). Китай има и преимущество от гледна точка на това, че в страната много голям брой хора използват смартфони, за да извършват плащания и да управляват финансите си.

Байдън възложи на Министерството на търговията да „установи рамка, която да стимулира конкурентоспособността и лидерството на САЩ и да се възползва от технологиите за дигитални активи“.

Някои популярни играчи в крипто индустрията приветстваха хода на правителството на САЩ. Камерън Уинкълвос, съосновател на борсата за криптовалута Gemini, нарече това „преломен момент“.

Но не всички в крипто сектора обаче гледат оптимистично на изпълнителната заповед на Байдън.

„Изпълнителната заповед е най-вече отбранителна. Основните цели на указа са да защити финансовото положение на САЩ в световен мащаб, да се увери, че регулациите на САЩ (както федерални, така и глобални) не се заобикалят с помощта на криптовалута, и да гарантира, че крипто инвеститорите и потребителите са защитени от закона и че крипто като индустрия е регулирана цялостно“, коментира Гай Гоцлак, съосновател на платформата за инвестиции в криптовалута My Digital Money.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ