Пекин с прогноза за по-слаб ръст на икономиката на страната

Пекин с прогноза за по-слаб ръст на икономиката на страната

На годишната среща на Националният народен конгрес в Пекин, премиерът на Китай Ли Къцян представи доклад, очертаващ по-слаб икономически растеж в страната за 2017 година, пише DailyFX.

Според официални данни, брутният външен продукт на страната е нараснал с 6,7% през изминалата година. Тази стойност представлява най-ниското покачване от 1990 година насам.

Въпреки това, от Пекин са готови да толерира по-бавна скорост на растеж, предвид нуждата от икономически реформи, които да ограничат разрастващия се държавен дълг на страната.По думите на премиера,  реалистичните прогнози сочат за растеж от „около 6,5%“.

Китайското правителство използва огромен стимулиращ пакет от икономически мерки, за да задържи относително скромните темпове на развитие от изминалата година. В резултат на това се стигна до скок в държавните инвестиции и рекорден ръст в банковите заеми, въпреки огромните корпоративни дългове на страната.

Китайският премиер  също заяви, че страната ще предприеме по-нататъшни стъпки, за да гарантира безопасността на финансовия сектор, сред които и по-висока бдителност срещу банкирането в сянка.

Правителството разкри и планове, насочени към подсигуряването на доход за поне един член на всяко семейство, въпреки масовите съкращения в държавните компании в сферата натежката промишленост.

От Пекин смятат, че през 2017 година ще бъдат открити над 11 милиона нови работни места в градските центрове, които обаче няма да бъдат достатъчни за очакваните от правителството 15 милиона души, които ще навлязат в пазара на труда през същата година.  

Правителството се надява, че годишният индекс на потребителските цени ще се увеличи с „около 3%“, а бюджетния дефицит ще се задържи на 3% от БВП.

Фактът, че очакваните параметри са изключително близки до предварителните прогнози на инвеститорите, остави неделните валутни пазари спокойни и стабилни.

Настрана от икономическата тема, Ли също каза, че Китай ще продължи да се противопоставя на всички движения за независимост в Хонг Конг и Тайван.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ