Китайската централна банка притеснена за глобалната финансова система заради криптовалутите

Китайската централна банка притеснена за глобалната финансова система заради криптовалутите

Китайската централна банка притеснена за глобалната финансова система заради криптовалутите

Китайската централна банка е „доста притеснена“ от рисковете за глобалната финансова система, които носят частните дигитални валути, особено т.нар „стейбълкойни“, предава Си Ен Би Си.

Стейбълкойните са цифрови валути, които са обезпечени от реално съществуващ резервен актив, като например щатския долар. Пример за стейбълкойн е тетър – третата по-пазарна капитализация криптовалута след биткойн и етер.

„Глобалните стейбълки може да донесат риск и предизвикателства за международната парична и разплащателна система“, коментира пред репортери Фан Ифей, заместник-управител на централната банка на Китай.

„Този въпрос продължава да ни притеснява, така че ние предприехме някои мерки“, добави той.

Във вторник подразделението за развитие на бизнеса на централната банка и градските власти в Пекин разпоредиха на местна компания да прекрати дейността си на фона на твърдения, че предоставя софтуерни услуги за транзакции с криптовалута.

Този ход идва след предприетите на национално ниво мерки срещу „копаенето“ на биткойн и трансакциите с криптовалути, които накараха китайските „миньори“ да продадат оборудването си или да преместят операциите си в САЩ и други страни.

От пускането в обръщение на биткойна през 2009 г. до днес криптовалутата преминава през цикли на висок и нисък итнерес, като за кратко тази година тя премина прага от 60 хил. долара. Към 11:30 часа българско време биткойнът се разменя за 32 476,92 долара, което е спад от 6,62% за последните 24 часа.

 „Този тип дигитални валути се превърнаха в инструменти за спекулация“, коментира Фан, като добави, че те представляват заплаха за  „финансовата сигурност и социалната стабилност“.

Той отбеляза обаче, че работата му в централната банка включва цифрови валути. Народната банка на Китай разработва дигитална версия на юана, която през последната година вече бе тества в няколко части на страната. За разлика от децентрализираната система, на която разчитат повечето криптовалути, включително и биткойна, дигиталният юан се управлява от централната банка.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ