Обратната страна на "дигиталното злато"

Обратната страна на дигиталното злато

Криптовалутите се използват за заобикаляне на закони и трябва да бъдат изправени пред по-строга регулация. Това заяви пред Си Ен Би Си генералният директор на Банката за международни разплащания (Bank of International Settlements – BIS) Аугустин Карстенс.

„Много дигитални монети се използват за арбитраж или за заобикаляне на разпоредби.“, коментира той, като добави, че при приложението на някои криптовалути липсват правила срещу пране на пари и финансиране на тероризъм.

Стойността на биткойна и на други вирутални валути нарасна значително през последната година, след като инвеститорите потърсиха нови инструменти за диверсификация на фона на пандемията от коронавирус. Привържениците на биткойна гледат на криптовалутата като на „дигитално злато“ и твърдят, че тя може да играе ролята на актив за хеджиране срещу инфлацията във време на икономическа криза и мащабни държавни стимули.

Криптовалутите обаче имат и репутацията на активи, които се използват за незаконни дейности, като по-рано тази година финансовият министър на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството трябва да предприеме действия срещу нелегалното финансиране с биткойн.  

От началото на годината биткойнът е поскъпнал с над 80%, като към 14:40 часа българско време той се търгува за 56 855,30 долара.

Криптовалутите са известни с резките колебания в цената. Според Карстенс те се използват като „спекулативен инструмент“ и не представляват реална заплаха за централните банки и установената финансова система.

„Не виждам каквато и да е доминация на кибер валутите“, коментира той, като добави, че те не са постигнали напредък в това да бъдат използвани като заместител на парите.

Коментарът му идва на фона на проучванията и тестовете на много централни банки по света за създаване на собствени дигитални валути. Китай е лидер тази сфера, като страната вече проведе изпитания дигиталния юан в редица големи градове.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ