Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ: По-бързото повишение на лихвите може да създаде проблеми за задлъжнелите държави
Глобалният дълг нарасна до рекордните 226 трлн. долара миналата година, като това предизвиква опасения относно неговата устойчивост на фона на очакваното повишение на лихвите и забавяне на растежа, заявиха от Международния валутен фонд, цитирани от Блумбърг.
По-бързото от очакваното повишение на лихвите може да доведе до натиск върху силно задлъжнелите държави и да накара правителствата и компаниите да ограничат дълга и разходите, което ще навреди на икономическия растеж, посочват от МВФ.
Глобалният дълг нарасна с 28 процентни пункта до 256% от световния брутен вътрешен продукт през 2020 г. – най-големият ръст в рамките на една година от Втората световна война насам, сочат данни на фонда.
C нapacтвaнeтo нa лиxвeнитe пpoцeнти фиcĸaлнaтa пoлитиĸa oбиĸнoвeнo ce ĸopигиpa, тъй ĸaтo пpaвитeлcтвaтa xapчaт пoвeчe зa oбcлyжвaнe нa дългa и нaмaлявaт paзxoдитe, зa дa поддържат дeфицититe пoд ĸoнтpoл.
„Рисковете ще се увеличат, ако глобалните лихвени проценти се повишат по-бързо от очакваното и растежът се забави“, посочват от МВФ. „Ако публичният и частният сектор бъдат принудени да намалят задлъжнялостта едновременно, перспективите за растеж ще пострадат“, добавят от финансовата институция.
Публичният дълг нарасна значително в развитите икономики миналата година, след като правителствата въведоха огромни фискални стимули в опит да компенсират негативните ефекти от пандемията от COVID-19. При развиващите се страни и тези с ниски доходи съотношението между дълга и брутния вътрешен продукт нарасна значително заради сериозния спад на номиналния БВП.
Заемите от правителствата представляват повече от половината от увеличението на световния дълг през 2020 г., като съотношението на глобалния дълг към световния БВП достигна 99%. Само Китай отговаря за 26% от ръста на световния дълг през миналата година.
От МВФ посочват, че държавният дълг в развитите икономики нарасна до 124% от БВП през 2020 г. от 70% през 2007 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.