Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Лошите" потребителски кредити нарастват
Необслужваните потребителски кредити нарастват до 9,5% от общата сума на отпуснатите от банките в сегмента. Това показват данните на БНБ към края на януари тази година.
Това е най-високият дял на „лоши“ кредити за потребление от април 2019 г. насам, когато делът им бе 9,57%.
Общата сума на банковите потребителски заеми, по чието изплащане има проблеми, вече възлиза на 1,14 млрд. лв. Това е с 22% повече в сравнение с януари минлата година. Кризата с коронавируса, безработицата и понижените доходи на домакинствата са сред основните причини за увеличението на необслужваните банкови заеми.
При банковите заеми за бизнеса необслужените имат дял от 13% спрямо 15% година по-рано. Само 4,79% от отпуснатите жилищни заеми са с проблеми при погасяването, при 6,2% година по-рано.
Тенденция на повишаване на необслужваните заеми се регистрира и при данните за бързите кредити, които се отпускат от небанковите финансови институции. Към края на 2020 г. по тях беше отбелязан ръст от 60% на годишна база. Интересно е да се отбележи, че делът на лошите заеми при дружествата за „бързи кредити“ е приблизително същият – около 10% - колкото е и при банковите институции. Обикновено небанковите кредитни институции имат по-голям дял на несъбираемите вземания, защото отпускат кредити на по-рискови клиенти и съответно ги таксуват за това по-висока лихва.
Средната лихва по потребителските кредити, които се отпускат от банките, е била 9% през декември 2020 г., докато при небанковите дружества тази лихва може да достигне и 50% на година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.